Ako je možné ťažiť Bitcoin a ostatné kryptomeny?

25.05.2021

Na ťažbu kryptomien existujú mnohé spôsobi avšak záleži to od danej kryptomeny. 

Tieto možnosti aktuálne dostupné máme na krypto trhu:

  1. GPU minere - ide o zariadenia, ktoré sú zostavené z najnovších grafických kariet a špeciálne upravených softvérov. Dokážete ich prepínať na ťažbu desiatok rôznych kryptomien (ethereum, zcash, monero ..)
  2. ASIC minere - ASICi sú špecializované zariadenia vyrábané priamo len na ťažbu kryptomien, vďaka čomu dosahujú násobne vyššiu efektivitu než GPU minere (teda vyšší výkon v pomere k spotrebe a cene minera). Ťažbu n ASIC mienroch dokážeš prepínať na kryptomeny z 1 algoritmu (teda prepínaš medzi cca 20 rôznymi kryptomenami).
  3. HDD minere - pomerne nový, no cenovo dostupnejší druh ťažby, kedy sa pre ťažbu využívajú HDD - Hard Disk (pevné disky). Oproti GPU a ASIC strojom majú tieto počítače až o 80% nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť. Viac info TU.
  4. Cloud Mining - umožňuje "ťažičovi" prenajať si výpočtovú techniku. Nie je potrebné tak vlastniť samotné minere. Nemusíte riešiť žiadnu elektrinu, hluk či starostlivosť o miner. Jednoducho si môžete prenajať plný výkon alebo časť výkonu stroja, a preto je možná výška investície často už od 200-300€. Všetky vyťažené mince sú používateľovi pripisované každých 24 hodín priamo na jeho wallet.