Aktuálne najrozšírenejšou Kyberhrozbou na Slovensku sú phishingové podvody!

28.06.2024

Kybernetická bezpečnosť na Slovensku sa nachádza v čoraz komplikovanejšej situácii. Najnovšia správa spoločnosti Eset, ktorá analyzovala obdobie od decembra 2023 do mája 2024, ukazuje, že celkový počet kyberhrozieb zostal v porovnaní s predošlým polrokom nezmenený. Najväčšiu hrozbu naďalej predstavujú phishingové podvody.

Podľa Esetu phishingové útoky tvoria viac ako 18 % zo všetkých detegovaných hrozieb. Tieto útoky sa často realizujú prostredníctvom e-mailov, ktoré obsahujú škodlivé prílohy napodobňujúce prihlasovacie okná do populárnych služieb. Cieľom je získať citlivé údaje od obetí, ako sú prihlasovacie údaje alebo finančné informácie.

Nové trendy v kybernetických hrozbách

V správe sa ďalej uvádza, že aktuálnym trendom vo svete, ale aj na Slovensku, je zneužívanie napodobenín generatívnych nástrojov AI na škodlivé účely. Tento trend zaznamenal 133 % nárast špionážneho softvéru, ktorý sa zameriava na krádež prihlasovacích údajov. Tento softvér sa často šíri ako rozšírenie prehliadača, ktoré si obeť nainštaluje po kliknutí na facebookovú reklamu propagujúcu falošnú službu generatívnej AI.

Odporúčania pre zvýšenie bezpečnosti

Spoločnosť Eset odporúča niekoľko krokov na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti:

  1. Vzdelávanie používateľov: Používatelia by mali byť informovaní o rizikách phishingových útokov a o tom, ako rozpoznať podozrivé e-maily a webové stránky.
  2. Aktualizácia systémov: Pravidelné aktualizovanie operačných systémov, aplikácií a pluginov môže výrazne znížiť riziko napadnutia.
  3. Používanie bezpečnostného softvéru: Kvalitný bezpečnostný softvér môže pomôcť detegovať a zablokovať hrozby ešte predtým, než spôsobia škodu.
  4. Silné heslá a dvojfaktorová autentifikácia: Používanie silných hesiel a dvojfaktorovej autentifikácie môže zvýšiť bezpečnosť online účtov.

V súčasnom digitálnom veku je dôležité byť neustále ostražitý a podniknúť všetky možné kroky na ochranu osobných a firemných údajov. Spoločnosť Eset bude aj naďalej monitorovať kybernetické hrozby a poskytovať odporúčania na zvýšenie bezpečnosti pre všetkých používateľov.

Chcete nás kontaktovat?