Ceny NEHNUTEĽNOSTI v Nemecku v 1. kvartály poklesli o viac než 5%

23.06.2024

Ceny rezidenčných nehnuteľností v Nemecku pokračovali v poklese aj v prvom štvrťroku 2024, čo predstavuje už šiesty kvartál za sebou. Podľa údajov spolkového štatistického úradu Destatis sa ceny domov a bytov v prvých troch mesiacoch roka medziročne znížili o 5,7 %. Tento pokles nadväzuje na revidovaný pokles o 7,2 % v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Vývoj cien nehnuteľností v Nemecku je odrazom vysokých úrokových sadzieb a rastúcich nákladov na výstavbu, čo spôsobilo výrazný pokles cien už v minulom roku. V 3. štvrťroku 2023 sa ceny rezidenčných nehnuteľností prepadli o 10,2 %, čo bol najhorší výsledok v aktuálnom cykle. Za celý rok 2023 sa ceny znížili o 8,4 %, čo predstavuje najväčší pokles od začiatku sledovania týchto údajov v roku 2000 a prvý pokles od roku 2007.

Medzikvartálne porovnanie ukazuje, že ceny rezidenčných nehnuteľností v období január - marec 2024 klesli o 1,1 %. Od polovice roka 2022, keď trh s bývaním v Nemecku dosiahol svoj vrchol, ceny nehnuteľností neustále klesajú. Hlavným dôvodom je prudký rast úrokových sadzieb, ktorý predražuje úvery. Výsledkom je, že mnoho ľudí si nemôže dovoliť vlastné bývanie a investície do výstavby sa pre veľkých investorov stávajú nerentabilné.

Napriek tomu dopyt po bývaní zostáva vysoký, najmä v mestách, kde je nová výstavba na útlme. V apríli počet stavebných povolení medziročne klesol o 17 %, čo vyvoláva požiadavky stavebných a realitných združení na zvýšenie štátnych dotácií, najmä v mestských oblastiach.

Európska centrálna banka začiatkom júna prvýkrát po piatich rokoch znížila úrokové sadzby, čo je reakcia na pokles inflácie v eurozóne smerom k cieľu na úrovni 2 %. Ekonómovia očakávajú, že banka tento rok úrokové sadzby ešte zníži, čo by mohlo pomôcť trhu s nehnuteľnosťami.

Napriek tomu ekonóm ING Carsten Brzeski upozorňuje, že podmienky financovania zostávajú stále reštriktívne, čo bude aj naďalej tlmiť dopyt po úveroch na bývanie. Silné oživenie trhu s nehnuteľnosťami preto považuje za nepravdepodobné. ING predpovedá v tomto roku mierny rast cien nehnuteľností v Nemecku o približne 1 %.