Dajú sa stratené kryptomeny nejako obnoviť?

13.09.2021

Ak by sme mali odpovedať úplne jasne, odpoveď by bola jednoznačne nie. Jediný prístup ku kryptomenám na elektronickej peňaženke predstavuje privátny kľúč a ak je stratený, k svojmu digitálnemu bohatstvu sa už nikdy nedostanete. Vašou jedinou možnosťou je spomenúť si na tento údaj a práve na tento aspekt sa zameriava aj spoločnosť Crypto Asset Recovery, ktorá vznikla v roku 2017.

Ich taktika získavania hesiel je pomerne jednoduchá a pri svojej činnosti sa musia doslova ponoriť do mysle zákazníkov. Metodika obnovy kryptomenových aktív zahŕňa získanie zoznamu hesiel, ktoré klient predtým použil a extrapoláciu všetkých možných kombinácií, ktoré mohol vytvoriť. Generujú stovky miliónov, alebo miliárd variácií vzorov hesiel a následne ich testujú v šifrovanej elektronickej peňaženke.

V rozhovore opisujú aj zaujímavý prípad, kedy ich navštívil klient, ktorý mal na svojej peňaženke krypto aktíva v hodnote 250 000 dolárov a stratil heslo. Doniesol im aj 9 rôznych hesiel, o ktorých vedel, že ich v minulosti používal. Ako sa takmer ihneď ukázalo, jedno z nich bolo správne a celé "dešifrovanie" tak trvalo iba 5 sekúnd. Takto jednoduché to však nebýva príliš často.