Julian Assange je práve prepustený z väzenia po súhlase s dohodou s USA

25.06.2024

Julian Assange, zakladateľ WikiLeaks, bol v pondelok prepustený z londýnskeho väzenia po viac ako piatich rokoch a nebude vydaný do Spojených štátov po tom, čo súhlasil s dohodou s úradmi.

Podľa správ agentúry Reuters z 24. júna sa Assange dohodol na priznaní viny za jeden bod obžaloby zo sprisahania s cieľom získať a zverejniť informácie o národnej obrane USA. V dôsledku toho pravdepodobne dostane trest odňatia slobody vo výške piatich rokov a troch mesiacov, ktoré už odpykal vo väzení Belmarsh v Londýne od apríla 2019.

Assangeova výsluchová rozprava je naplánovaná na 25. júna o 23:00 UTC - v stredu o 9:00 miestneho času na ostrove Saipan.

WikiLeaks napísal v príspevku na Twitteri 24. júna, že Najvyšší súd Assangeovi udelil kauciu a on nastúpil na let z Veľkej Británie, aby sa nakoniec vrátil do rodnej Austrálie.

V roku 2010 WikiLeaks zverejnil viac ako 700 000 tajných dokumentov USA a diplomatických depeší týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku, ktoré poskytla bývalá vojenská analytička Chelsea Manning.

V decembri 2010 PayPal zablokoval účet WikiLeaks, ktorý slúžil na získavanie finančných prostriedkov, a vydavateľstvo sa obrátilo na Bitcoin, ktorý bol vytvorený len o dva roky skôr. Bolo to prvýkrát, čo Bitcoin získal širokú pozornosť, a jeho anonymný tvorca Satoshi Nakamoto vyzval WikiLeaks v príspevku na fóre Bitcoin Talk, aby "nepoužíval Bitcoin," pretože "teplo, ktoré by ste priniesli, by nás v tomto štádiu pravdepodobne zničilo."

Nakamoto vo svojom predposlednom príspevku koncom decembra 2010 predtým, ako zmizol, uviedol, že "WikiLeaks kopla do osieho hniezda a roj smeruje k nám," dodávajúc, že "by bolo pekné získať túto pozornosť v inom kontexte."

Administratíva Donalda Trumpa prvýkrát obvinila Assangea v apríli 2019, keď sa už sedem rokov ukrýval na ekvádorskej ambasáde v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska kvôli obvineniam zo sexuálneho napadnutia, ktoré boli neskôr stiahnuté.

Britské orgány ho v tom istom mesiaci z miesta odobrali a umiestnili do väzenia Belmarsh, kde odvtedy bojoval proti vydaniu do USA.

Americké obvinenia vyvolali rozhorčenie medzi Assangeovými podporovateľmi a zástancami slobody tlače, ktorí ich nazvali hrozbou pre slobodu prejavu a tvrdili, že zverejňovanie informácií nie je trestným činom.