Nové Bitcoin mining ETF bude ťažiť Bitcoin len z obnoviteľných zdrojov

19.02.2022
Nové Bitcoin Mining ETF sa zameriava na spoločnosti, ktoré pri ťažbe využívajú aspoň 77% podiel obnoviteľnej energie. Je to dôležité, nakoľko podľa žiadosti je až 80% aktív tohto ETF predstavujú spoločnosti, ktoré generujú aspoň 50% svojich ziskov z ťažby bitcoinu. Táto činnosť je samozrejme energeticky veľmi náročná. Zvyšných 20% aktív ETF bude patriť firmám, ktoré držia značnú časť svojich čistých aktív v bitcoine a ďalších kryptomenách. V podstate by sa dalo povedať, že ide o ETF na investovanie do ťažiarskych spoločností.
Leah Wald, CEO spoločnosti Valkyrie Capital uviedla, že ETF vzniklo najmä na základe záujmu zo strany investorov, ktorí chcú získať expozíciu voči ťažiarom kryptomien. K jeho vytvoreniu podľa vyjadrení Wald prispel aj odchod BTC ťažiarov z Číny a ich presun do miest ako New York, či Washington. ETF má najväčšie podiely v spoločnostiach ako Argo Blockchain, Bitfarms, Cleanspark, Hive Blockchain a Stronghold Digital Mining. Pomer nákladov je 0,75%, čo znamená, že z každých 100 dolárov si Valkyrie ponechá 75 centov

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.