3 druhy stablecoinov

06.09.2021

Tokenizované aktíva

Do tejto skupiny patria takmer všetky najväčšie stablecoiny, ako USDT, USDC a BUSD. Ich fungovanie je pomerne jednoduché a predstavujú blockchainový ekvivalent k už existujúcim menovým jednotkám. Klient spoločnosti, ktorá stojí za daným stablecoinom prevedie svoje finančné prostriedky a spoločnosť (eminent) vytvorí rovnaký počet tokenizovaných jednotiek, ktoré prevedie klientovi. Tie následne môžu byť na blockchaine používané tak, ako akákoľvek iná kryptomena. V princípe rovnaký proces prebieha aj pri spätnej výmene stablecoinov za finančné prostriedky. Používateľ pošle stablecoiny eminentovi, tie budú spálené a požívateľovi sa vráti kapitál v ekvivalentnej hodnote.

Kolateralizované stablecoiny

Tento typ stablecoinom je podľa definície krytý kolaterálom, ktorý môže v priebehu času kolísať. Off-chain kolateralizované stablecoiny sú veľmi podobné ako tokenizované aktíva a rovnako prebieha aj proces ich vydávania/pálenia. Pri on-chain kolateralizovaných stablecoinoch sa kryptomeny posielajú do smart kontraktu, ktorý následne funguje ako kolaterál. Voči tomuto kolaterálu môže následne používateľ vydávať stablecoiny a používať ich ako chce. Túto schému si môžeme predstavovať ako pôžičku a na to, aby používateľ opäť získal prístup k svojej záruky v podobe kryptomeny, musí najprv splatiť určené množstvo stablecoinu (často aj s úrokom). Medzi najznámejšie stablecoiny tohto typu patrí DAI.

Algoritmické stablecoiny

Tretím a posledným typom stablecoinu je algoritmický stablecoin. Pri týchto tokenoch neexistuje na zaistenie ich viazanej hodnoty žiadna kolateralizácia a ich cenu udržiava iný stabilizačný systém (algoritmus). Na trhu sme boli svedkami mnohých pokusov o čisto algoritmický stablecoin, ale ukázalo sa, že majú značné problémy s udržaním svojej ceny po počiatočných výnosných fázach. Príkladom podobného stablecoinu je FRAX