4 druhy krypto ťažby

17.09.2021

Možností, ako vieš začať ťažiť je viacero. Aby sa kryptomena mohla ťažiť je nevyhnutné, aby ich bolo čím, resp. na čom ťažiť. Hoci by sa niekto mohol domnievať, že jeho herný počítač s 12 jadrami by nejaký ten Bitcoin vyťažiť zvládol, bol by to beh na dlhé trate a efektivita by bola naozaj mizerná. K tomuto účelu sa využívajú vyššie spomenúť špeciálne zariadenia - minere. Aké sú teda možnosti ako začať ťažiť BTC Či iné kryptomeny?

  1. GPU minere - ide o zariadenia, ktoré sú zostavené z najnovších grafických kariet a špeciálne upravených softvérov. Dokážete ich prepínať na ťažbu desiatok rôznych kryptomien (ethereum, zcash, monero ..)
  2. ASIC minere - ASICi sú špecializované zariadenia vyrábané priamo len na ťažbu kryptomien, vďaka čomu dosahujú násobne vyššiu efektivitu než GPU minere (teda vyšší výkon v pomere k spotrebe a cene minera). Ťažbu n ASIC mienroch dokážeš prepínať na kryptomeny z 1 algoritmu (teda prepínaš medzi cca 20 rôznymi kryptomenami).
  3. HDD minere - pomerne nový, no cenovo dostupnejší druh ťažby, kedy sa pre ťažbu využívajú HDD - Hard Disk (pevné disky). Oproti GPU a ASIC strojom majú tieto počítače až o 80% nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť.
  4. Cloud Mining - umožňuje "ťažičovi" prenajať si výpočtovú techniku. Nie je potrebné tak vlastniť samotné minere. Nemusíte riešiť žiadnu elektrinu, hluk či starostlivosť o miner. Jednoducho si môžete prenajať plný výkon alebo časť výkonu stroja, a preto je možná výška investície často už od 200-300€. Všetky vyťažené mince sú používateľovi pripisované každých 24 hodín priamo na jeho wallet.