#6 Krypto vzdelávanie - Hardvérové peňaženky = bezpečné uchovanie kryptomien

17.12.2019

V prípade, zakúpenia kryptomenien začnete mať zvyčajne otázku, ako bezpečne uschovať svoje kryptomeny, aby o ne neprišlo. Medzi najbezpečnejšie uschovanie kryptomien patrí Bitcoin trezor alebo Ledger. Na trhu sú

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien. 

Pri Hardvérových peňaženkách máte svoj privátny kľúč vy sami, nevlastnia ho žiadne burzy. Vaša hardvérová peňaženka je offline po celú dobu narozdiel od búrz tie sú vkuse online. Prostriedky na hardvérových peňaženkách vám nieje možné odcudziť jedine ak by sa niekto dostal k vaším privátnym kľúčom, a to slovám, ktoré vám vygenerovala hardvérová peňaženka. Preto si slová pri vytváraní hardvérovej peňaženky nefoťte, ale zapisujte si ich na papier doma prípadne do nejakej knihy a následne si to dobre uschovajte.

Trezor má v ponuke 2 modely, starší Trezor One a novší Trezor T. 

Trezor One podporuje najznámejšie kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Zcash a ďalšie. Trezor one má v sebe mnohé bezpečnostné zabezpečenia, aby sa ho nepodarilo hacknúť. Obsahuje malý displej a má ďalšie prvky ochrany. K počítaču sa pripája prostredníctvom USB kábla. V prípade straty zariadenia je možné si obnoviť ho v druhom zariadení podľa slov, ktoré na začiatku prevádzky zariadenie vygenrovalo.

Trezor T peňaženka používa tie najnovšie zabezpečenia a najnovšiu šifrovaciu metódu. Veľkou výhodou je, že podporuje až 500 kryptomien. Model T obsahuje lcd farebný dotykový displej a prepojuje sa S Pc cez USBC kábel.

Ledger nano S - je veľmi podobné zariadenie ako od má Trezor. Obsahuje taktiež mnohé šifrovacie metódy. A podporuje veľké množstvo kryptomien na uskladnenie. 

Pri kúpe ledgra alebo trezoru sa uistite, aby balenie bolo v pôvodnom originálnom balení, inak ho nepoužívajte a vráťte do obchodu! Inak vám hrozí strata kryptomien na hardvérovej peňaženke!