Ako funguje Compoud?

28.11.2021

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Medzi dvoch hlavných používateľov platformy patria veritelia a dlžníci.

Veritelia môžu požičať kryptomeny na Compound a poslať svoje tokeny na Ethereum adresu kontrolovanú Compoundom, aby získal úrok.

Dlžníci si môžu požičiavať kryptomeny podporované Compound v percentách zo založenej hodnoty.

Compound odmeňuje veriteľov pomocou tokenov COMP na základe množstva cTokenov držaných v ich peňaženke a meniacej sa úrokovej sadzby v závislosti od dostupnej ponuky daného aktíva. Čím viac likvidity na trhu, tým nižšia úroková sadzba.

Používatelia, ktorí požičiavajú aktíva protokolu, si môžu vziať pôžičku v akejkoľvek inej kryptomene, ktorú Compound ponúka, až do výšky poskytnutého kolaterálu.

Dôležité je, že dlžníci môžu dostať likvidáciu, ak hodnota aktíva, ktoré si požičiavajú, sa zvýši a stane sa cennejším ako založené aktívum.

V poslednej dobe zažívame mnohé situácie napríklad ako je vysoká inflácia, európska kríza, problémy s dodávateľským reťazcom no celkový počet vlastníkov kryptomien sa zvýšil v roku 2022 o 39 % z 306 miliónov na 425 000 000 majiteľov.

V prípade, zakúpenia kryptomenien začnete mať zvyčajne otázku, ako bezpečne uschovať svoje kryptomeny, aby o ne neprišlo. Medzi najbezpečnejšie uschovanie kryptomien patrí Bitcoin trezor alebo Ledger. Na trhu sú
Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli...