Ako funguje platforma Stellar?

28.12.2021

Stellar je podobný ako väčšina decentralizovaných platobných technológií. Sieť funguje prostredníctvom decentralizovaných serverov s distribuovanou knihou, ktorá sa aktualizuje každých 2 až 5 sekúnd medzi všetkými uzlami. Najvýznamnejší rozlišovací faktor medzi Stellar a Bitcoinom je jeho konsenzus protokol.

Konsenzus Stellar sa nespolieha na Proof of Work konsenzus na schvaľovanie transakcií. Namiesto toho využíva algoritmus Federated Byzantine Agreement (FBA), ktorý umožňuje rýchlejšie spracovanie transakcií.

Každý uzol v sieti si vyberie ďalšiu sadu dôveryhodných uzlov. Na to aby bola transakcia schválená ju musia schváliť všetky uzli. Skrátený proces urobil sieť veľmi rýchlu a dokáže spracovať až 1 000 sieťových operácií za sekundu.

Stellar Consensus Protocol

Aktuálne algoritmy konsenzu majú svoje nedostatky, a preto sa Stellar rozhodol vytvoriť svoj vlastný mechanizmus Stellar Consensus Protocol (SCP). SCP je konštrukcia iného inovatívneho konsenzuálneho mechanizmu Federated Byzantine Agreement. Na rozdiel od PoW a PoS, SCP vyžaduje oveľa menej počiatočných nákladov a jeho cieľom je otvárať príležitosti pre nové finančné systémy.

Stellar používa nový konsenzus algoritmu pre rýchlosť, efektívnu rýchlosť transakcie a náklady. SCP vytvoril spôsob, ako dosiahnu všetky uzly konsenzus bez použitia akýchkoľvek uzavretých systémov pri zaznamenávaní finančných transakcií.

Anchors

Ďalšou kľúčovou vlastnosťou Stellar ekosystému sú anchors, ktoré uľahčujú premostenie služby medzi tradičnými finančnými infraštruktúrami a Stellar sieťou.

Stellar používa anchors na spoluprácu s globálnymi platobnými systémami a službami, ako sú SWIFT a SEPA a prepojí ich ako jednu globálnu decentralizovanú sieť. Schopnosť kryptograficky tokenizovať akýkoľvek typ natívnej meny znamená, že Stellar blockchain môže ponúknuť transparentnú, bezpečnú a efektívnu alternatívu k tradičným cezhraničným knižným službám.

Anchor môžu byť regulované finančné služby alebo inštitúcie, poskytovatelia penazí, alebo spoločnosti FINTCH.

Avšak, anchors musia spĺňať minimálne jedno z nasledujúcich kritérií, a to, že tokeny musia mať zálohované 1: 1 fiat mene alebo stablecoinu a držať dostatočné finančné prostriedky na vrátenie vydaných tokenov, ak chce užívateľ vykúpiť svoje tokeny.


Extrémne tlačenie peňazí bolo určite dôvodom, prečo sa dostali peniaze aj do projektov ako Dogecoin či Shiba Inu. Niekoľko rôznych stimulačných šekov, ktoré sme mohli vidieť napríklad v USA, pomohli k ročnému rastu príjmu domácnosti. To je vidno okrem USA napríklad aj v krajinách ako Kanada či G7 krajiny. Priemerná domácnosť si totižto v posledných...

Jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Nikto totižto nemôže s určitosťou vedieť, čo spôsobilo rast práve tohto prinajmenšom zaujímavého subsektora v kryptomenovom svete. Pokiaľ sa ale človek podrobne pozrie na to, čo sa v poslednom roku udialo, tak sa určite dajú nájsť dôvody či faktory, ktoré mohli rast memecoinov podporiť.

Posledný rok priniesol niekoľko trendov, ktoré sme mohli vidieť v kryptomenovom svete. Prvé mesiace sa svet sústredil najmä na decentralizované financie (DeFi). Následne bola počas leta pozornosť zameraná najmä na non-fungible tokens (NFT), aby sa po oznámení Marka Zuckerberga všetko zmenilo a ľudia sa začali pozerať len na metaverse.

Kryptomenová komunita si za posledný rok zvykla na to, že raz za čas nájde na Twitteri Elona Muska tweet, ktorý či už nápadne alebo menej nápadne shilluje projekty ako Dogecoin či Shiba Inu. Iba pred pár dňami sme napríklad videli na jeho profile tweet, ktorý hovoril o tom, že Tesla pracuje na merchi spojenom s Dogecoinom. Aj napriek tomu sa...

Skúseným používateľov navyše kryptomeny ponúkajú extrémne veľa možností, ako svoje prostriedky zhodnocovať v digitálnom svete. Môžu využívať trading, staking, mining a zapojiť sa do množstva ďalších príležitostí, ktoré toto odvetvie ponúka každému. Vo svete navyše vzniká množstvo nových kryptomenových projektov, pri ktorých v prípade ich úspechu...

Stellar je podobný ako väčšina decentralizovaných platobných technológií. Sieť funguje prostredníctvom decentralizovaných serverov s distribuovanou knihou, ktorá sa aktualizuje každých 2 až 5 sekúnd medzi všetkými uzlami. Najvýznamnejší rozlišovací faktor medzi Stellar a Bitcoinom je jeho konsenzus protokol.