Aktualizácia siete Ethereum prinesie naozaj zásadne zmeny

20.08.2021
Ethereum v súčasnosti funguje prakticky na rovnakom princípe, ako sieť Bitcoinu. Overovanie transakcií je založené na ťažbe prostredníctvom výkonných počítačov po celom svete. Ťažiari riešia zložité matematické operácie a ako odmenu získavajú novo vyťažené kryptomeny. Pre ťažiarov, ktorí majú vďaka obrovským investíciám prístup k špičkovému hardvéru sa jedná o veľmi lukratívny biznis. Pre bežných používateľov je už ale táto forma zárobkovej činnosti takmer úplne nedostupná.

 Práve tento stav by mohol byť zmenený vďaka stakingu, ktorý prináša možnosť dať svoje prostriedky "do zálohy" a získavať za to nové kryptomeny podobne, ako pri ťažbe. Na to, aby ste sa stali validátorom a spustili uzol ETH 2.0 musíte stakovať 32 ETH, čo predstavuje hodnotu približne 102 000 dolárov. Samozrejme, že sa nejedná o čiastku, ktorá by do hry dostala aj menších účastníkov. Mnoho spoločností a búrz však ponúka možnosť prispieť do staku aj menším obnosom a následne získavať alikvotnú časť odmeny.

Podľa analytických údajov je najväčšou spoločnosťou, ktorá takto združuje stakerov burza Kraken a drží až 820 544 ETH. Za ňou nasleduje spoločnosť Lido Finance so stakom 762 272 ETH a burza Binance s 588 608 ETH.