Bezpečné uschovanie kryptomien

13.01.2019

Bezpečné uschovanie kryptomien Mnohí investori sa hneď na začiatku rozhodujú, ako môžu svoje coiny usschovať, aby im niekto na ne nesiahol. Preto vám chceme vysvetliť jednoduchšie, ako uschovať svoje kryptomrny. V kryptomenovej oblasti existujú mnohé typy peňaženie:

1. Papierová peňaženka (Paper wallet). Papierové peňaženky sa používajú od začiatku používania kryptomien. Poprve ich začal vytvárať generátor náhodných písmen a čísel. Tieto Paper wallet je zaujímavé používať na uschovanie mincí dlhodobo.

2. Softvérové peňaženky (Software Wallet). Softvérové peňaženky sa začali používať neskôr okolo roku 2011. Svoj súkromný kľúč si ukladali do svojho počítača alebo rôznych aplikácii. Používanie týchto soft wallet je veľmi jednoduché a s veľkou rýchlosťou je možné odoslať a príjmať kryptomeny. Ich bezpečnosť nieje až taká ako softvérové alebo hardvérové peňaženky, lebo sú pripojené 24hodín, 7dní v týždni a 365dní v oku pripojené k internetu a môžu byť aj hacknuté. V prípade straty PC alebo mobilu je možné svoj súkromný kľúč odpísať a vložiť opäť do softvérovej peňaženky. Po obnovení sa mince a kryptomeny objavia opäť v peňažennke a je ich už možné používať.

3. Hardvérové peňaženky (Hardware wallet). Hardvérové peňaženky sú veľmi bezpečné. Vyzerajú podobne, ako USB kľúč a uchovávajú kryptomeny offline. Tieto peňaženky začali produkovať veľké spoločnosti, v tejto dobe sú naznamejšie Trezor a Ledger. V Trezore alebo Ledgeri sa uchovávajú najznámejšie kryptomeny, ale postupne do nich pridávajú možnosť uchovať viac a viac kryptomien. Ivch cena je od 100 do 300 euro. Cena záleží od typu a bezpečnosti. V poslednej dobe tiež hlásia mnohí veľkí producenti blockchain telefóny, ktoré budú mať v sebe zabudovanú takúto peňaženku. V hardverových peňaženkćh sa súkromný kľúč uchováva vždy offline a pri pripojení zariadenia sa coiny dajú odosielať a podobne.

4. Buzy a zmenárne ( Exchanges). Burzy prinášajú najjednoduhšiu manipuláciu s kryptomenami. Na burzách sa dajú aj obchodovať mnohé páry kryptomien či už Bitcoin - rôzna kryptomena, Ethereum - rôzna kryptomena, StableCoin - kryptomena alebo rôzne možnosti. Veľkou nevýhodou je, že na burze nemá používateľ súkromný kľúč, a preto nemá kontrolu nad svojimi coinami. V tejto dobe existuje obrovské množstvo krypto búrz, najznámejšia je Binance, Bittrex, OKEx, Bitfinex, Poloniex a ďalšie. Mnohé krypto burzy sú centralizované, ale nájdu sa stále decentralizovane.