Bitcoin a ostatné kryptomeny reagovali na Evergrande

24.09.2021

Práve Lehman Brothers a kríza v danom období mala stáť aj za vzniknutím Bitcoinu. Ten mal byť vytvoriť ako alternatívny finančný systém a pôsobiť ako možnosť pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť inflácii či neúprosnému tlačeniu peňazí (a samozrejme množstvu iných vecí). Prečo ale teda reagoval takmer najvýraznejšie zo všetkých aktív?

Dôvodov je samozrejme hneď niekoľko. Bitcoin je stále extrémne malý čo sa týka trhovej kapitalizácie v porovnaní s inými aktívami či triedami aktív. Kryptomeny tiež patria medzi tie najvolatilnejšie aktíva aj práve kvôli nedostatku kapitálu, ale takisto aj kvôli tomu, že sú stále oveľa menej regulované, ako akékoľvek iné aktíva.

Navyše, kryptomeny na čele s Bitcoinom sú stále z pohľadu tradičného sveta vnímané najmä ako riskantné aktívum a tak sa v prípade prvých problémov na trhoch väčšinou všetci pozerajú hlavne na to, ako vybrať peniaze z tých najrizikovejších investícii, medzi ktoré bez pochyby patrí aj Bitcoin.

Aj preto určite táto okolnosť nikoho neprekvapila. Akýkoľvek väčší problém na tradičných finančných trhoch sa takmer s istotou zatiaľ prejaví aj na Bitcoine. Či sa táto situácia, korelácia či vzťah zmení ukáže až čas, avšak na teraz treba mať na pamäti skutočnosť, že najmä pri výraznejších prepadov akciových indexov či celkovo ekonomiky, bude trpieť aj Bitcoin. Minimálne z krátkodobého hľadiska.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.