BITCOIN dosiahol Double-TOP čo kľudne môže naznačovať pokles jeho hodnoty na 50k dolárov

25.06.2024

Bitcoin (BTC) vykreslil cenový vzorec dvojitého vrcholu, čo signalizuje potenciálnu medvediu zmenu trendu pred uverejnením kľúčových údajov, ktoré by mohli ovplyvniť cestu úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému (Fed).

Cenová cesta bitcoinu bola tento mesiac horskou dráhou. Po náraste na takmer 70 000 USD, blížiac sa k historickému maximu z marca, sa teraz ustálil na úrovni 63 000 USD, pričom sa odklonil od pokračujúceho rastu Nasdaq, hlavne kvôli rýchlejšiemu predaju zo strany ťažiarov, vyberaniu ziskov investorov blízko celoživotných maxím a odlivom z amerických burzovo obchodovaných fondov (ETF).

Tento cenový pohyb vytvoril dvojitý vrchol, medvedí technický vzorec, ktorý pozostáva z dvoch vrcholov s dolinou uprostred, zvyčajne sa objavujúci po významnom vzostupe. Druhý vrchol predstavuje vyčerpanie vzostupného trendu, pričom konečné prelomenie nízkej úrovne medzi dvoma vrcholmi potvrdzuje medvediu zmenu trendu.

"Technicky sa zdá, že bitcoin sleduje formáciu dvojitého vrcholu, pričom sa testuje úroveň podpory. Tento grafický vzorec by mal byť našim základným prípadom, pokiaľ nebude vyvrátený. Táto formácia by mohla ľahko vidieť pokles na 50 000 USD – ak nie na 45 000 USD," povedal Markus Thielen, zakladateľ spoločnosti 10x Research.

"Áno, americké voľby a index spotrebiteľských cien (CPI) by mali byť neskôr tento rok býčie, ale stále môžeme zažiť strmšiu korekciu," dodal Thielen.

Faktory ovplyvňujúce Bitcoin

Preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, index cien osobnej spotreby (PCE) za máj, sa očakáva, že ukáže najpomalší mesačný nárast v jadrovom údaji za viac ako tri roky. To by mohlo posilniť prípad pre obnovenie znižovania sadzieb Fedu od septembra, čo by mohlo poskytnúť podporu rizikovým aktívam, vrátane bitcoinu.

"Silné ekonomické údaje z nedávnej doby prinútili výnosy dlhopisov vzrásť a drahé kovy klesnúť v piatok. To naďalej stojí v ceste digitálnym tvrdým aktívam ako krypto," povedal Greg Magadini, riaditeľ derivátov v spoločnosti Amberdata, v týždennom spravodaji zdieľanom s CoinDesk.

"Tento týždeň máme viacerých guvernérov Fedu, ktorí budú hovoriť, HDP a najdôležitejšie PCE v piatok (preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu)," dodal Magadini.

Ekonomovia oslovení agentúrou Bloomberg očakávajú, že index cien osobnej spotreby (PCE) nezaznamená žiadnu zmenu a že jadrový PCE vzrastie o skromných 0,1%, čo predstavuje ročný nárast o 2,6% v oboch ukazovateľoch. Projekcia jadrového nárastu, s výnimkou potravín a energie, by bola najmenšia za viac ako tri roky.