Bitcoin ETF tlačí cenu nahor

24.10.2021

Určite novinka o ktorej ste toho počuli viac ako dosť. Aj my sme sa jej koniec koncov venovali v tomto článku ešte minulý týždeň, keď nebolo vôbec isté, či príde ku schváleniu toho investičného nástroja. Teraz už vieme nielen to, že schválené boli, a hneď niekoľko z nich, ale takisto aj to, že toto rozhodnutie bolo uvítané s veľkým nadšením.

O tom svedčí napríklad fakt, že prvé schválené Bitcoin Futures ETF od spoločnosti ProShares, ktoré sú obchodované pod tickerom BITO na burze NYSE, za menej ako 2 dni dosiahlo kapitalizáciu viac ako 1 miliardy dolárov v AUM. Ide o rekordnú rýchlosť, akou sa novootvorené ETF dostalo na túto sumu, pričom predošlý rekord malo zlato (čo vôbec nie je prekvapivé). ETF fond s tickerom GLD, ktorý predstavoval prvá ETF tejto komodity, potreboval na vyzbieranie podobnej sumy približne 3 dni, pričom sa tak stalo ešte v roku 2004.

Záujem o obchodovanie Bitcoinu, aj keď prostredníctvom tohto finančného nástroja, je určite vidno. Aj takýto dopyt môže tlačiť cenu Bitcoinu nahor. Navyše, iba včera boli schválené ďalšie Bitcoin Futures ETF od spoločnosti VanEck, ktoré sa začnú obchodovať zajtra. Je viac ako pravdepodobné, že sa budú tešiť rovnakému úspechu, ako to bolo pri ETF spoločnosti ProShares a tak sa môže tlak na cenu BTC ešte zvýrazniť.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...