Bitcoin Whitepaper je tu už 13 rokov

02.11.2021

Včera sme tak oslavovali jeden zo sviatkov Bitcoinu. Napriek tomu, že sa nájdu aj takí podporovatelia tejto kryptomeny, ktorí povedia, že oficiálne "narodenie" tejto kryptomeny bolo až 3.januára 2009 a to s Genesis blokom, to nemení nič na fakte, že práve včera bolo 13 rokov od momentu, kedy sa Bitcoin vôbec po prvý krát dostal do povedomia pár vyvolených prostredníctvom whitepaperu.

Ten je nepochybne jedným z najpodstatnejších dokumentov, aké kedy boli v kryptomenovom svete (ak nejde vôbec o najpodstatnejší dokument). Satoshi Nakamoto v tomto whitepaperi nielenže predstavil myšlienku Bitcoinu, ale takisto uviedol "na trh" aj blockchain technológiu či funkčný proof of work koncept. Napriek tomu, že Bitcoin nebol prvou kryptomenou či digitálnymi peniazmi, ktoré boli kedy vytvorené (predchodcovia vo forme e-gold či hashcash), tak je prvou, ktorá to dotiahla poriadne ďaleko.

Za 13 rokov sa stalo z tejto kryptomeny aktívum, ktoré najrýchlejším spôsobom dosiahlo na sumu 1 bilióna dolárov, pričom je aktuálne trhová kapitalizácia tejto kryptomeny na hodnote približne 1.2 miliardy dolárov. Celkovo má kryptomenový trh hodnotu viac ako 2.6 miliardy a pozornosť venuje tomuto sektoru stále viac ľudí, spoločností či dokonca celých štátov. Bitcoin tak dosiahol za 13 rokov niečo nepredstaviteľného, čo sa ale natrvalo zapíše do histórie, pričom ako množstvo odborníkov z tohto sektora stále zhodne tvrdí, tak kryptomenový svet je ešte stále iba v rozkvete. No a nič z toho by sa nebolo stalo nebyť Bitcoin whitepaperu.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...