Bitcoin Whitepaper

02.11.2021

O Bitcoin whitepaperi by sme toho mohli napísať naozaj veľa. Určite by sme nešetrili slovami schváli, pretože tento dokument si to nepochybne zaslúži. Napriek tomu je to ale všetko zbytočné. Jediné, čo je pri ňom potrebné je, si ho prečítať. Ide o veľmi jednoducho napísaný dokument, ktorý má iba 9 strán, no aj napriek tomu vysvetľuje takmer všetko podstatné, čo o zrode najväčšej kryptomeny musíte vedieť.

Aj preto vám sem dávame samotný dokument priamo v angličtine. Je písaný jednoduchou angličtinou, nie je ani zďaleka technický (na to, ako veľmi technický by mohol byť) a ide naozaj o jeden z najpodstatnejších kryptomenových dokumentov, aké boli kedy napísané. Pokiaľ ste ho tak ešte nečítali, určite to spravte, pretože práve tento dokument môže byť začiatkom niečoho nového vo vašom živote. Deep dive down the rabbit hole alebo orange-pill môžu na vás čakať priamo na konci tohto dokumentu. Že neviete o čo ide? Prečítajte si daný dokument, a pokiaľ vás osloví, tak na tieto slovné spojenia určite čoskoro aj tak narazíte.

Pokiaľ by ste ale po anglicky nevedeli, tak slovenský preklad priamo daného whitepaperu nájdete napríklad na tomto linku. Spoločnosť Blockchain Slovakia spravila skutočne všetko preto, aby čitatelia neprišli o nič podstatné z tohto whitepaperu, k čomu dopomohol aj krátky slovník, ktorý nájdete na konci daného slovenského prekladu. Slovenskú či anglickú verziu tak máte priamo tu a my vám preto želáme krásne a poučné čítanie.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...