Bitcoin Whitepaper

02.11.2021

O Bitcoin whitepaperi by sme toho mohli napísať naozaj veľa. Určite by sme nešetrili slovami schváli, pretože tento dokument si to nepochybne zaslúži. Napriek tomu je to ale všetko zbytočné. Jediné, čo je pri ňom potrebné je, si ho prečítať. Ide o veľmi jednoducho napísaný dokument, ktorý má iba 9 strán, no aj napriek tomu vysvetľuje takmer všetko podstatné, čo o zrode najväčšej kryptomeny musíte vedieť.

Aj preto vám sem dávame samotný dokument priamo v angličtine. Je písaný jednoduchou angličtinou, nie je ani zďaleka technický (na to, ako veľmi technický by mohol byť) a ide naozaj o jeden z najpodstatnejších kryptomenových dokumentov, aké boli kedy napísané. Pokiaľ ste ho tak ešte nečítali, určite to spravte, pretože práve tento dokument môže byť začiatkom niečoho nového vo vašom živote. Deep dive down the rabbit hole alebo orange-pill môžu na vás čakať priamo na konci tohto dokumentu. Že neviete o čo ide? Prečítajte si daný dokument, a pokiaľ vás osloví, tak na tieto slovné spojenia určite čoskoro aj tak narazíte.

Pokiaľ by ste ale po anglicky nevedeli, tak slovenský preklad priamo daného whitepaperu nájdete napríklad na tomto linku. Spoločnosť Blockchain Slovakia spravila skutočne všetko preto, aby čitatelia neprišli o nič podstatné z tohto whitepaperu, k čomu dopomohol aj krátky slovník, ktorý nájdete na konci daného slovenského prekladu. Slovenskú či anglickú verziu tak máte priamo tu a my vám preto želáme krásne a poučné čítanie.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.