Centrálna banka Kanady nevníma Kryptomeny ako risk

24.11.2021

S tým najpozitívnejšími výrokmi (vrámci možnosti) prišla Bank of Canada. Táto centrálna banka sa totižto prostredníctvom svojho guvernéra, Paula Beaudryho, vyjadrila, že podľa nej aktuálne kryptomeny nepredstavujú risk pre globálny finančný systém.

"Nie sme v bode, kedy by sme vnímali kryptomeny ako veľký risk pre ekonomiku, aj napriek tomu, že tento sektor pozorne sledujeme."

Paul Beaudry takisto ešte povedal, že práve vďaka tomu, že sa kryptomeny snažia vytvárať vlastný finančný svet či systém, sú na toľko vzdialené od toho aktuálneho, že ho neohrozujú. Rovnako povedal, že napríklad Bitcoin je aktuálne stále vnímaný ako špekulácia a nie platobná možnosť, čo len potvrdzuje fakt, že tieto digitálne aktíva zatiaľ nemajú vplyv na stabilitu svetovej ekonomiky.

Na druhú stranu ale Beaudry poukázal na to, že sa v kryptomenovom svete nájde sektor, ktorý veľmi blízko sledujú všetky popredné centrálne banky či rôzni regulátori. Týmto sektorom sú stablecoiny.

Extrémne tlačenie peňazí bolo určite dôvodom, prečo sa dostali peniaze aj do projektov ako Dogecoin či Shiba Inu. Niekoľko rôznych stimulačných šekov, ktoré sme mohli vidieť napríklad v USA, pomohli k ročnému rastu príjmu domácnosti. To je vidno okrem USA napríklad aj v krajinách ako Kanada či G7 krajiny. Priemerná domácnosť si totižto v posledných...

Jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Nikto totižto nemôže s určitosťou vedieť, čo spôsobilo rast práve tohto prinajmenšom zaujímavého subsektora v kryptomenovom svete. Pokiaľ sa ale človek podrobne pozrie na to, čo sa v poslednom roku udialo, tak sa určite dajú nájsť dôvody či faktory, ktoré mohli rast memecoinov podporiť.

Posledný rok priniesol niekoľko trendov, ktoré sme mohli vidieť v kryptomenovom svete. Prvé mesiace sa svet sústredil najmä na decentralizované financie (DeFi). Následne bola počas leta pozornosť zameraná najmä na non-fungible tokens (NFT), aby sa po oznámení Marka Zuckerberga všetko zmenilo a ľudia sa začali pozerať len na metaverse.

Kryptomenová komunita si za posledný rok zvykla na to, že raz za čas nájde na Twitteri Elona Muska tweet, ktorý či už nápadne alebo menej nápadne shilluje projekty ako Dogecoin či Shiba Inu. Iba pred pár dňami sme napríklad videli na jeho profile tweet, ktorý hovoril o tom, že Tesla pracuje na merchi spojenom s Dogecoinom. Aj napriek tomu sa...

Skúseným používateľov navyše kryptomeny ponúkajú extrémne veľa možností, ako svoje prostriedky zhodnocovať v digitálnom svete. Môžu využívať trading, staking, mining a zapojiť sa do množstva ďalších príležitostí, ktoré toto odvetvie ponúka každému. Vo svete navyše vzniká množstvo nových kryptomenových projektov, pri ktorých v prípade ich úspechu...

Stellar je podobný ako väčšina decentralizovaných platobných technológií. Sieť funguje prostredníctvom decentralizovaných serverov s distribuovanou knihou, ktorá sa aktualizuje každých 2 až 5 sekúnd medzi všetkými uzlami. Najvýznamnejší rozlišovací faktor medzi Stellar a Bitcoinom je jeho konsenzus protokol.