Centrálne banky naďalej urýchľujú vývoj mien CBDC - digitálne meny centrálnych bánk. Príde totálna kontrola nad vašimi peniazmi?

15.07.2021

Jeden z najväčších problémov, ktorý je s CBDC spojený, je ich extrémna miera centralizovanosti. Napriek tomu, že sa CBDC majú tváriť ako kryptomeny alebo digitálne meny, v skutočnosti pôjde iba o digitálnu formu tých istých peňazí, ktoré sú používané doteraz (pochopiteľne závisiac od dizajnu). Problémom ale je, že pokiaľ sa z hotovosti stane digitálna hotovosť (čo CBDC majú predstavovať), tak ľudia stratia akékoľvek finančné súkromie, pretože všetky peniaze vo forme CBDC bude mať na starosť centrálna banka danej krajiny.

To, či už chtiac alebo nechtiac, potvrdil aj hlavný predstaviteľ Bank for International Settlements (BIS - Banka pre medzinárodné zúčtovanie), Agustin Carstens. Jeho posledné vyjadrenia by bez problémov pobúrili nielen kryptomenových fanúšikov, ale aj kohokoľvek mimo kryptomenový svet, kto si čo i len trochu váži svoje súkromie.

"Dnes nevieme, kto použije 100 dolárovú bankovku alebo kto zaplatí 1 000 peso. Hlavný rozdiel medzi CBDC je, že centrálna banka bude mať absolútnu kontrolu nad pravidlami a reguláciami, ktoré budú určovať to, ako sa budú môcť peniaze predstavujúce pasíva centrálnej banky používať. Navyše budeme mať aj technológiu, ktorá nám pomôže s presadením týchto pravidiel."

Nie, toto nie je citát zo žiadneho dystopického románu, ale slová priamo jedného z najmocnejších regulátorov na svete. Agustin Carstens sa tak priamo vyjadril, že centrálna banka chce mať "absolútnu kontrolu" nad tým, ako každý jednotlivec či spoločnosť využíva svoje financie. S tým samozrejme bude mať schopnosť mraziť účty, pozastavovať platby či samozrejme sledovať všetky transakcie. Tu je tým pádom problém jasný takmer okamžite.