Ceny ZLATA rastie a tak atakuje hranicu ...

08.07.2024

 Ceny zlata výrazne vzrástli. Hlavným faktorom, ktorý prispel k tomuto nárastu, bolo oslabenie dolára a pokles výnosov amerických vládnych dlhopisov po zverejnení správy o ochladení trhu práce v USA.

Dolárový index, ktorý sleduje hodnotu dolára voči košu hlavných svetových mien, v piatok po zverejnení správy amerického ministerstva práce klesol na 104,83 bodu. Táto správa podporila očakávania, že americká centrálna banka (Fed) by mohla čoskoro začať uvoľňovať menovú politiku, čo by znamenalo zníženie úrokových sadzieb a zvýšenie likvidity na trhu.

Augustový kontrakt na zlato ukončil piatkové obchodovanie na newyorskej komoditnej burze Comex so ziskom 28,30 USD alebo 1,19 %, čím dosiahol cenu 2397,70 USD (2215,17 eura) za uncu (31,1 gramu). Júlový kontrakt stúpol o 28,70 USD alebo 1,22 % na 2388,50 USD za uncu, pričom za celý týždeň si polepšil o 2,6 %.

Okrem zlata zaznamenalo výrazný nárast aj striebro. Júlový kontrakt na striebro sa zvýšil o 0,840 USD alebo 2,75 % na 31,388 USD za uncu. Striebro sa za celý týždeň posilnilo o 7,4 %, čo signalizuje silný dopyt po tomto drahom kove.

Oslabenie dolára a pokles výnosov amerických dlhopisov sú kľúčové faktory, ktoré zvyčajne podporujú rast cien drahých kovov. Očakávania, že Fed by mohol zmeniť svoju menovú politiku smerom k väčšej uvoľnenosti, môžu pokračovať v podpore cien zlata a striebra aj v nasledujúcich týždňoch.

Zatiaľ čo zlato a striebro zaznamenali výrazný rast, investori budú pozorne sledovať ďalšie ekonomické indikátory a vyhlásenia Fedu, ktoré by mohli ovplyvniť budúci vývoj na trhoch s drahými kovmi.

Výrazný rast cien zlata a striebra v piatok odráža aktuálnu ekonomickú situáciu a očakávania investorov týkajúce sa budúcej menovej politiky USA. Tento trend naznačuje, že drahé kovy zostávajú atraktívnym aktívom pre investície v časoch ekonomickej neistoty.