Čínskej centrálnej banky sa nepáčia kryptomeny, a podľa nej nemajú takmer žiadnu hodnotu

01.09.2021

Názor centrálnej banky Číny (People´s Bank of China) sa ale od názoru Rajana dosť odlišuje. Iba podľa najnovších vyjadrení (ktoré ale nie sú prekvapujúce) si predstavitelia tejto inštitúcie myslia, že Bitcoin či iné, jemu podobné kryptomeny, nemajú žiadnu skutočnú hodnotu a preto nemôžu byť brané ako oficiálne platidlá.

Toto stanovisko má ale hneď niekoľko jasných dier. Prvou z nich je fakt, že Čína sa už dlhodobo radí medzi nie príliš prívetivé krajiny pre kryptomeny, čo potvrdila aj tento rok, kedy sa tak povediac svojimi zákazmi postarala o to, že prišlo ku "veľkej migrácii minerov." Okrem toho sa už dlhodobo táto krajina snaží o svoju vlastnú CBDC, ktorá je už vo veľmi pokročilom štádiu a dá sa očakávať, že sa čoskoro dostane už medzi ľudí. Súkromné digitálne meny by pre takúto CBDC predstavovali veľkú konkurenciu a tak sa nie je čomu diviť, že sa banka, ktorá dané CBDC bude vydávať, snaží očierniť kryptomeny.
 Poslednou, ale takisto podstatnou kritikou voči tomuto stanovisku je fakt, že Bitcoin už je oficiálne uznaný ako platidlo v Salvádore. Napriek tomu, že táto krajina nie je nejakou veľmocou, tak sa aktuálne zdá, že bude čoskoro doplnená hneď o niekoľko ďalších krajín, ktoré sa chystajú na podobný krok. Jednou z nich je podľa dnešných vyjadrení aj Kuba.