Čo bude s Polkadot parachainmi?

17.10.2021

Po 5 rokoch intenzívneho vývoja spoločnosti Parity Technologies (vývojársky tím Polkadot), včera oznámili, že sú pripravení spustiť parachainy aj na Polkadote. Hlasovanie vedenia spoločnosti následne určilo, že aukcie o jednotlivé sloty sa začnú 11. novembra, kedy bude spustená prvá a zvyšné 4 tohto prvého balíka budú realizované s týždňovými odstupmi. Nasledovať by mal ďalší balík so 6 slotmi a aukciami. Jedná sa o pomerne konzervatívny prístup, ktorý je však údajne potrebný najmä počas prvých mesiacov fungovania parachainov, kedy sa ešte pravdepodobne budú vychytávať drobné nedostatky.

Proces aukcie parachainov je dôležitým míľnikom v realizácii vízie o interoperabilnom blockchainovom rámci, ktorý predstavil Gavin Wood, spoluzakladateľ konkurenčného projektu Ethereum. Podľa predstaviteľov Polkadot bolo potrebné dokončiť ešte niekoľko technických detailov - ukončenie sporov okolo parachainov a úplný audit kódu, pričom oba problémy boli vyriešené.

Zatiaľ nie je jasné, ktoré projekty budú v týchto aukciách úspešné a získajú jednotlivé sloty. Tento model je však nastavený tak, aby podporoval projekty, ktoré sú schopné získať značnú podporu komunity prostredníctvom spomínaného mechanizmu crowdloan. Očakáva sa, že o sloty a o podporu jednotlivých projektov bude podobne veľký záujem, ako na sieti Kusama.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.