Compoud je nový DeFi protokol na požičanie a poskytovanie likvidity

28.11.2021
Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.

Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.

Compound umožňuje používateľom vkladať kryptomenu do úverových fondov, aby k nim mali prístup dlžníci. Veritelia potom zarábajú úroky z aktív, ktoré vkladajú. Po vykonaní vkladu Compound udelí veriteľovi novú kryptomenu nazývanú cToken (ktorá predstavuje vklad).

Každý cToken je možné prevádzať alebo obchodovať bez obmedzenia, ale je možné ho vymeniť iba za kryptomenu pôvodne uzamknutú v protokole. Celý tento proces je automatický a spravuje ho zložený kód, čo znamená, že veritelia si môžu vklady kedykoľvek vybrať.

Na stimuláciu tejto aktivity spoločnosť Compound používa inú kryptomenu, ktorá je súčasťou jej služby, s názvom COMP. Zakaždým, keď používateľ používa Compound trh (požičiava, vyberá alebo splatí aktíva), je odmenený dodatočnými tokenmi COMP.

V poslednej dobe zažívame mnohé situácie napríklad ako je vysoká inflácia, európska kríza, problémy s dodávateľským reťazcom no celkový počet vlastníkov kryptomien sa zvýšil v roku 2022 o 39 % z 306 miliónov na 425 000 000 majiteľov.

V prípade, zakúpenia kryptomenien začnete mať zvyčajne otázku, ako bezpečne uschovať svoje kryptomeny, aby o ne neprišlo. Medzi najbezpečnejšie uschovanie kryptomien patrí Bitcoin trezor alebo Ledger. Na trhu sú
Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli...