Druhá najväčšia čínska spoločnosť s nehnuteľnosťami Evergrande spravila na finančných trhoch chaos

23.09.2021

Do takýchto problémov sa mala táto spoločnosť dostať nielen kvôli problémami s tržbami za posledné obdobie, ale takisto aj kvôli ich biznis modelu, ktorý síce nie je nezvyčajný, no ako sa teraz ukázalo, tak vie byť veľmi nebezpečný. Táto spoločnosť totižto fungovala tak, že predpredávala apartmány, byty či domy ktoré stavala, a použila tieto peniaze na financovanie iných projektov (väčšinou staršie projekty) a tým vytvorila akýsi cyklus neustáleho požičiavania. Ten sa ale teraz môže rozpadnúť na tom, že noví investori do tohto projektu už určite nepôjdu a tak sa čaká na to, ako zareaguje Peking.

Očakáva sa totižto, že najmä kvôli veľkosti tejto spoločnosti Peking podá Evergrande pomocnú ruku. Ide totižto o druhú najväčšiu spoločnosť s nehnuteľnosťami v krajine, ktorá má navyše záväzky voči minimálne 170 bankám v krajine a viac ako 120 iným finančným spoločnostiam. Pokiaľ by tak táto spoločnosť skrachovala, je možné, že by prišlo ku reťazovej reakcii a zasiahnutá by bola celá ekonomika. A to pravdepodobne nie iba v Číne.

Evergrande je okrem iného aj 122. najväčšia spoločnosť podľa profitov, a tak by sa krach takejto spoločnosti mal určite veľký dopad, čo je pravdepodobne aj hlavným dôvodom nervozity, a volatility najmä smerom nadol, na všetkých trhoch

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.