EL SALVÁDOR vlastní 1120 BITCOINOV

30.10.2021

O Salvádore vás v našom magazíne informujeme pravidelne. Aj tento mesiac sme danej krajine venovali minimálne tri články, avšak všetko je to preto, že vrámci kryptomien sa proste Salvádor aktuálne stáva veľmocou. Aj keď sa to tak vôbec nemusí zdať, tak táto krajina si vďaka odvážnym a možno aj trošku diktátorským rozhodnutiam svojho prezidenta aktuálne počína veľmi dobre.

O tom svedčí najmä fakt, že táto krajina má na svojej súvahe viac ako 1 120 BTC. Prezidentovi Nayibovi Bukelemu sa podarilo dostať Bitcoin na súvahu vďaka niekoľkým separátnym kúpam, pričom tá posledná, ktorá sa udiala včera, bola suverénne najväčšia. Bukele na svojom Twitteri včera zverejnil, že Salvádor nakúpil ďalších 420 BTC, pričom nezabudol spomenúť aj práve frázu "buy the dip."

Pred touto kúpu mal Salvádor približne 700 BTC, ktorých hodnota bola cez 42 miliónov dolárov. Vďaka aktuálnemu nákupu sa veľkosť časti súvahy tejto krajiny, ktorá je v Bitcoine, navýšila na 1 120 BTC (približne 68,5 milióna dolárov).

Zaujímavé pritom ale je, že Salvádor nie je krajinou, ktorá by mala vo svojom držaní najviac BTC. Tou je možno prekvapujúco Bulharsko. To drží až viac ako 213 000 BTC vo svojich rukách, pričom ich má mať nedotknuté už niekoľko rokov. Druhou krajinou sú naši východní susedia. Ukrajina má mať vo svojej moci približne 46 000 BTC a až následne za ňou sa nachádza Salvádor. Táto latinskoamerická krajina je ale jediná, ktorá Bitcoin kupuje.

Je ale viac ako pravdepodobné, že ani zďaleka nebude posledná. Krajiny, ktoré implementujú do svojho finančného systému kryptomeny tak, ako to spravil Salvádor, sa pravdepodobne takisto pokúsia nejakú časť Bitcoinu vlastniť. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že takýto proces môže trvať pridlho, tak si treba uvedomiť, že ešte v polovici tohto roku nikto ani len netušil, že Salvádor bude o 3 mesiace vlastniť viac ako 1 000 BTC, ktoré verejne nakúpi do svojho portfólia.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...