Ethereum informoval o svojej chybe na blockchaine a rýchlo ju opravil

19.02.2022
Optimism vyhlásil, že chyba bola objavená začiatkom tohto mesiaca a takmer okamžite opravená tým istým vývojárom. Saurik si tak vyslúžil odmenu presne 2 000 042 dolárov. Takmer okamžite sa však začalo špekulovať o tom, koľko mohol získať ak by chybu nenahlásil, alebo ak by zraniteľnosť našiel niekto iný. Určite by sa jednalo o miliardy dolárov a najmä obrovskú blamáž pre projekt.
 Je však potrebné povedať, že za chybu nemôžeme viniť Ethereum, nakoľko ju urobili vývojári Optimism a s hlavným chainom nemala nič spoločné. Útočník by si tak mohol vytvoriť prakticky neobmedzené množstvo Wrapped ETH, ale späť na hlavný chain by mohol dostať „iba“ hodnotu uzamknutú v Optimism smart kontrakte. V samostatnom blogovom príspevku tím Optimism poznamenal, že história ich reťazca preukázala, že chyba nebola zneužitá.

Mohlo by sa zdať, že z pohľadu hackera by bolo najlogickejšie prostredníctvom chyby ukradnúť čo najväčší objem finančných prostriedkov. Takéto prostriedky je však extrémne náročné používať a to najmä v kryptomenovom svete, kde je akákoľvek aktivita zaznamenávaná na verejne dostupnom blockchaine. Na druhej strane bounty odmena predstavuje čisté peniaze, ktoré si môže ich majiteľ užívať podľa vlastného uváženia. Celá udalosť naplno ukázala význam bounty odmien, ktoré sa môžu javiť ako astronomicky vysoké, ale v prípade ako bol tento, môžu zachrániť celý projekt a miliardy dolárov. Prípadné škody by tak boli omnoho vyššie ako niekoľkomiliónová odmena.