Euro vzrástlo na novú úroveň 1,0735 us. dolára

25.06.2024

Tento týždeň sa investori sústredia na očakávanú správu o vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA, ktorá bude zverejnená v piatok, 28. júna. Správa o PCE je kľúčovým ukazovateľom inflácie, ktorý americká centrálna banka (Fed) preferuje pri rozhodovaní o menovej politike.


Začiatok nového týždňa priniesol posilnenie spoločnej európskej meny. Euro v pondelok popoludní zaznamenalo nárast o 0,40 %, obchodujúc sa na úrovni 1,0735 USD. Európska centrálna banka stanovila referenčný kurz eura na 1,0730 USD/EUR, čo predstavuje nárast oproti piatkovým 1,0688 USD/EUR. To znamená, že dolár sa oslabil a stál 0,9319 eura v porovnaní s piatkovými 0,9356 eura.

Dolárový index, ktorý meria kurz dolára voči košu hlavných svetových mien, v pondelok klesol o 0,41 % na 105,45 bodu. Minulý týždeň sa index dostal na takmer osemtýždňové maximum 105,91 bodu.


Správa o vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA, ktorá bude zverejnená v piatok, je tento týždeň kľúčovým bodom pre investorov. Jej výsledky môžu zásadne ovplyvniť očakávania ohľadom budúcej menovej politiky Fedu a následne aj vývoj na finančných trhoch. Euro sa v pondelok posilnilo v dôsledku oslabenia dolára, čo naznačuje citlivosť trhov na ekonomické údaje a očakávania. Investori budú sledovať, ako tieto údaje ovplyvnia globálnu ekonomiku a ich investičné stratégie v nasledujúcich mesiacoch.