Fear and Greed index alebo Boliinger Bands index

11.10.2021

Jedným z nich je napríklad náš obľúbený Fear and Greed Index, ktorý je aktuálne na hodnote 76. No a napriek tomu, že to ani zďaleka nie je najvyššia hodnota za posledný rok, tak sa k nej pomerne rýchlo blížime. Najvyššia hodnota tento rok bola zaznamenaná vo februári 2021, kedy sa bola približne na čísle 95. Aktuálne sme teda ešte okolo 20 čísiel pod hodnotou tohtoročného high, avšak treba si uvedomiť, že iba 30.septembra (pred týždňom), sme boli len na hodnote 20. Aktuálne sa tak trh iba za týždeň preklopil do veľkého "greedu" (chamtivosti), čo môže byť určite varovným signálom.

Na prehnaný optimizmus upozornil aj tvorca indikátora Bollinger bands, John Bollinger. Ten na svojom Twitteri zverejnil, že si myslí, že je vhodný čas na to, aby ľudia začali hľadať "výstup" z pozície a tak by ju uzavreli. Samozrejme, že v jeho prípade ide najmä o radu traderom a nie hodlerom, avšak aj takýto názor stojí určite za zváženie.

Cieľom tohto článku ale nie je šíriť nejakú paniku či "kaziť náladu." To určite nie. Práve naopak, aj u nás sme všetci radi, že sa kryptomeny posúvajú vpred a to nielen technologicky či adopčne, ale takisto aj cenovo. Rovnako si ale myslíme, že je dôležité informovať našich čitateľov o tom, že nič nerastie večne a že to určite netreba s nejakým optimizmom preháňať. To isté sa snažíme ale šíriť aj v čase, kedy kryptomeny strmhlav padajú. Ani vtedy netreba podľahnúť nejakej celkovej panike, ale treba vnímať tú skutočnosť, že sa jednoducho z dlhodobého hľadiska posúvame stále vpred.

Najväčšia hodnota peňazí sa nachádza v Nehnuteľnostiach, Akciách, Dlhopisoch.... Tu je ich veľký prehľad:

Nehnuteľnosti s celkovou kapitalizáciou 326 biliónov dolárov dominujú celému trhu.
2. miesto patrí Dlhu ktorý atakuje astronomické hodnoty a to niečo málo cez 300 biliónov dolárov
Akcie sú v objeme 56 biliónov dolárov, pričom v aktuálnej dobe ich...