Finanční regulátori v USA chcú mať priamy dohľad nad KRYPTOMENAMI

30.10.2021

Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) je jedným z popredných finančných regulátorov krajiny a jeho predsedníčka Jelena McWilliams je presvedčená o tom, že nastal čas, aby bankám povolili držanie kryptomien. Digitálne aktíva by mohli držať pre seba, ale aj pre svojich klientov. V rozhovore na konferencii Money20/20 v Las Vegas pre agentúru Reuters povedala, že primárnym cieľom nie je iba povolenie vstupu bánk na tento trh, ale aj znižovanie rizík na strane samotných klientov.

Konečným výsledkom spolupráce a rokovaní týchto úradov by malo byť v podstate vytvorenie rámca, prostredníctvom ktorého by sa banky mohli stať správcami kryptomenových aktív a používať ich ako určitú formu kolaterálu. Pracovná skupina sa pozrie aj na možnosti držania kryptomien v súvahách bánk, čo napríklad súkromné spoločnosti ako Tesla a MicroStrategy, robia už celkom bežne.

Okrem iného spomínala Jelena McWilliams aj stablecoiny, ktoré majú podľa nej pre spotrebiteľov množstvo potencionálnych výhod. Jedná sa najmä o rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie platby. Ak by sa však niektorý zo stablecoinov mal stať dominantným spôsobom platby v Spojených štátoch, mohlo by to mať významný vplyv na finančnú stabilitu krajiny, nakoľko prostriedky už nebudú držané v poistených bankách. Predsedníčka FDIC preto tvrdí, že stablecoiny musia podliehať prísnemu vládnemu dohľadu. Ten by mal spočívať v kontrole toho, že stablecoiny vydané mimo bankového sektora sú skutočne kryté bezpečnými, vysoko likvidnými aktívami v pomere 1:1.