Finanční regulátori v USA chcú mať priamy dohľad nad KRYPTOMENAMI

30.10.2021

Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) je jedným z popredných finančných regulátorov krajiny a jeho predsedníčka Jelena McWilliams je presvedčená o tom, že nastal čas, aby bankám povolili držanie kryptomien. Digitálne aktíva by mohli držať pre seba, ale aj pre svojich klientov. V rozhovore na konferencii Money20/20 v Las Vegas pre agentúru Reuters povedala, že primárnym cieľom nie je iba povolenie vstupu bánk na tento trh, ale aj znižovanie rizík na strane samotných klientov.

Konečným výsledkom spolupráce a rokovaní týchto úradov by malo byť v podstate vytvorenie rámca, prostredníctvom ktorého by sa banky mohli stať správcami kryptomenových aktív a používať ich ako určitú formu kolaterálu. Pracovná skupina sa pozrie aj na možnosti držania kryptomien v súvahách bánk, čo napríklad súkromné spoločnosti ako Tesla a MicroStrategy, robia už celkom bežne.

Okrem iného spomínala Jelena McWilliams aj stablecoiny, ktoré majú podľa nej pre spotrebiteľov množstvo potencionálnych výhod. Jedná sa najmä o rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie platby. Ak by sa však niektorý zo stablecoinov mal stať dominantným spôsobom platby v Spojených štátoch, mohlo by to mať významný vplyv na finančnú stabilitu krajiny, nakoľko prostriedky už nebudú držané v poistených bankách. Predsedníčka FDIC preto tvrdí, že stablecoiny musia podliehať prísnemu vládnemu dohľadu. Ten by mal spočívať v kontrole toho, že stablecoiny vydané mimo bankového sektora sú skutočne kryté bezpečnými, vysoko likvidnými aktívami v pomere 1:1.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...