India stále nieje presne rozhodnutá čo ďalej s kryptomenami

03.09.2021

India sa za posledných pár rokov stala akýmsi expertom na zmiešané správy ohľadom kryptomien a digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Iba od roku 2018 tu prišlo ku zákazu obchodovania kryptomien, k jeho zrušeniu a následne snahe o ešte prísnejšej zákaz všetkých kryptomien, ktoré nie sú vydané centrálnou bankou. Snaha o schválenie tohto zákona dokonca pretrváva doteraz.

Do toho sa ale iba v posledných dňoch vyjadrila centrálna banka tohto štátu (RBI - Reserve Bank of India), že sa pokúsi výrazne pokročiť vo vývoji vlastnej CBDC - digitálneho rupee. Guvernér tejto banky, Shaktikanta Das sa vyjadril, že si myslí, že India má potenciál na to, aby do konca roka prišlo ku prvým testom danej digitálnej meny centrálnej banky.

Podľa jeho slov postupuje daná centrálna banka veľmi opatrne vo vyhodnocovaní pre a proti vlastnej digitálnej meny. Dokonca má zvažovať aj výhody a nevýhody využívania centralizovaných a decentralizovaných systémov a technológii v spojení s danou digitálnou menou. Do toho sa má nielen centrálna banka, ale takisto aj vláda v danom štáte stále pozerať na možnosti, ako oficiálne zakázať digitálne meny a kryptomeny, ktoré sú vydané privátnymi spoločnosťami.

No a tu vidí problém s daným prístupom jeden z predchodcov Saktikanta Dasa, Raghuram Rajan. Ten si myslí, že kryptomeny môžu mať potenciál v budúcnosti. Na to, aby sa tak ale stalo, si musia nájsť najmä uplatnenie a využitie. V očiach tohto bývalého centrálneho bankára a aktuálne profesora na University of Chicago Booth School of Business sa tak už ale deje a postupne sa kryptomeny dostávajú do reálneho sveta. Podľa jeho slov treba vytvoriť potrebnú infraštruktúru najmä pre stablecoiny, ktoré by následne výrazne navýšili kryptomenovú adopciu.