Krypto platforma Stellar?

21.02.2022

Stellar je podobný ako väčšina decentralizovaných platobných technológií. Sieť funguje prostredníctvom decentralizovaných serverov s distribuovanou knihou, ktorá sa aktualizuje každých 2 až 5 sekúnd medzi všetkými uzlami. Najvýznamnejší rozlišovací faktor medzi Stellar a Bitcoinom je jeho konsenzus protokol.

Konsenzus Stellar sa nespolieha na Proof of Work konsenzus na schvaľovanie transakcií. Namiesto toho využíva algoritmus Federated Byzantine Agreement (FBA), ktorý umožňuje rýchlejšie spracovanie transakcií.

Každý uzol v sieti si vyberie ďalšiu sadu dôveryhodných uzlov. Na to aby bola transakcia schválená ju musia schváliť všetky uzli. Skrátený proces urobil sieť veľmi rýchlu a dokáže spracovať až 1 000 sieťových operácií za sekundu.

Stellar Consensus Protocol

Aktuálne algoritmy konsenzu majú svoje nedostatky, a preto sa Stellar rozhodol vytvoriť svoj vlastný mechanizmus Stellar Consensus Protocol (SCP). SCP je konštrukcia iného inovatívneho konsenzuálneho mechanizmu Federated Byzantine Agreement. Na rozdiel od PoW a PoS, SCP vyžaduje oveľa menej počiatočných nákladov a jeho cieľom je otvárať príležitosti pre nové finančné systémy.

Stellar používa nový konsenzus algoritmu pre rýchlosť, efektívnu rýchlosť transakcie a náklady. SCP vytvoril spôsob, ako dosiahnu všetky uzly konsenzus bez použitia akýchkoľvek uzavretých systémov pri zaznamenávaní finančných transakcií.

Anchors

Ďalšou kľúčovou vlastnosťou Stellar ekosystému sú anchors, ktoré uľahčujú premostenie služby medzi tradičnými finančnými infraštruktúrami a Stellar sieťou.

Stellar používa anchors na spoluprácu s globálnymi platobnými systémami a službami, ako sú SWIFT a SEPA a prepojí ich ako jednu globálnu decentralizovanú sieť. Schopnosť kryptograficky tokenizovať akýkoľvek typ natívnej meny znamená, že Stellar blockchain môže ponúknuť transparentnú, bezpečnú a efektívnu alternatívu k tradičným cezhraničným knižným službám.

Anchor môžu byť regulované finančné služby alebo inštitúcie, poskytovatelia penazí, alebo spoločnosti FINTCH.

Avšak, anchors musia spĺňať minimálne jedno z nasledujúcich kritérií, a to, že tokeny musia mať zálohované 1: 1 fiat mene alebo stablecoinu a držať dostatočné finančné prostriedky na vrátenie vydaných tokenov, ak chce užívateľ vykúpiť svoje tokeny.


Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.