Krypto-mena Polkadot, krátke info o nej

20.02.2022
Vo svete kryptomien, ktorému vládne Bitcoin a Ethereum, sa často rôzne zaujímavé projekty odsúvajú na druhú koľaj. Záujem nováčikov je zase nasmerovaný na kryptomeny, ktorých cena raketovo rastie a takmer nikomu sa nechce študovať zložitejšie ekosystémy. Práve tie však do krypta prinášajú najväčšiu hodnotu a za jeden z nich sa dá určite považovať aj Polkadot.

 Všetci vieme, že Bitcoin nie je úplne dokonalý a čelí najmä problémom, ktoré sa týkajú škálovateľnosti. Práve táto skutočnosť otvorila brány blockchainu Ethereum. Ten priniesol omnoho flexibilnejšiu sieť podporujúcu smart kontrakty, ktoré umožňujú fungovanie decentralizovaných aplikácií a tiež množstva nových projektov.

Za Polkadot stojí Gavin Wood, britský počítačový vedec a spoluzakladateľ Etherea. Sám označuje Polkadot ako odpoveď na Ethereum 2.0a pozornosť sústreďujú najmä na vytvorenie škálovateľnej heterogénnej siete. Švajčiarska organizácia Web3 Foundation, ktorá sieť prevádzkuje, popisuje Polkadot ako blockchain novej generácie. V roku 2020 odovzdali správu siete do rúk držiteľov DOT tokenov a podarilo sa im tak dosiahnuť jeden z cieľov - stať sa plne decentralizovanou platformou.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.