Krypto história je plná únikov dát

02.11.2021

Žiaľ kryptomenový svet má za sebou hneď niekoľko problematických únikov dát, ktoré môžu vo veľkom ohrozovať nielen samotnú bezpečnosť celého kryptomenového sveta, ale takisto aj jeho kredibilitu či adopciu.

Asi najlepšie by o takejto nie priaznivej skúsenosti mohla hovoriť spoločnosť Ledger, ktorej minuloročný únik dát spôsobil vrásky nejednému majiteľovi ich hardware peňaženky. Ledger v tom čase informoval o tom, že únik dát z ich strany viedol ku zverejneniu milióna email adries. Čo však bolo oveľa horšie bol fakt, že sa do obehu dostalo aj viac ako 270 000 osobných informácii užívateľov Ledgeru ako napríklad mená, telefónne čísla či dokonca domovské adresy. To sa snažili využiť kriminálnici, ktorí dokonca osobne kontaktovali majiteľov Ledgeru a vyhrážali sa im, že pokiaľ nepošlú kryptomeny na ich adresu, tak ich prídu "navštíviť" priamo do ich domov.

Aj keď môže byť tento data breach asi jeden z tých najnešťastnejších (keďže má byť Ledger hlavne spoločnosť zameraná na bezpečnosť v kryptomenách), tak ani zďaleka toto nebol jediný únik dát, ktorý sme v kryptomenovom svete zažili. Iba nedávno mala s bezpečnosťou problém napríklad aj burza Coinbase. Viac ako 6 000 účtov na tejto burze bolo vybielených, čo sa pochopiteľne stretlo s množstvom neprieznivých komentárov na adresu tejto burzy od majiteľov daných účtov.

Skúsenosti s podobnými útokmi majú samozrejme aj iné kryptomenové spoločnosti ako napríklad BitMEX či Celsius. A to samozrejme ani nehovoríme o hackoch, kedy boli odcudzené kryptomeny z búrz. Takúto skúsenosť má už takmer každá popredná kryptomenová burza vrátane búrz ako Binance či Kucoin.

V poslednej dobe zažívame mnohé situácie napríklad ako je vysoká inflácia, európska kríza, problémy s dodávateľským reťazcom no celkový počet vlastníkov kryptomien sa zvýšil v roku 2022 o 39 % z 306 miliónov na 425 000 000 majiteľov.

V prípade, zakúpenia kryptomenien začnete mať zvyčajne otázku, ako bezpečne uschovať svoje kryptomeny, aby o ne neprišlo. Medzi najbezpečnejšie uschovanie kryptomien patrí Bitcoin trezor alebo Ledger. Na trhu sú
Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli...