Krypto história je plná únikov dát

02.11.2021

Žiaľ kryptomenový svet má za sebou hneď niekoľko problematických únikov dát, ktoré môžu vo veľkom ohrozovať nielen samotnú bezpečnosť celého kryptomenového sveta, ale takisto aj jeho kredibilitu či adopciu.

Asi najlepšie by o takejto nie priaznivej skúsenosti mohla hovoriť spoločnosť Ledger, ktorej minuloročný únik dát spôsobil vrásky nejednému majiteľovi ich hardware peňaženky. Ledger v tom čase informoval o tom, že únik dát z ich strany viedol ku zverejneniu milióna email adries. Čo však bolo oveľa horšie bol fakt, že sa do obehu dostalo aj viac ako 270 000 osobných informácii užívateľov Ledgeru ako napríklad mená, telefónne čísla či dokonca domovské adresy. To sa snažili využiť kriminálnici, ktorí dokonca osobne kontaktovali majiteľov Ledgeru a vyhrážali sa im, že pokiaľ nepošlú kryptomeny na ich adresu, tak ich prídu "navštíviť" priamo do ich domov.

Aj keď môže byť tento data breach asi jeden z tých najnešťastnejších (keďže má byť Ledger hlavne spoločnosť zameraná na bezpečnosť v kryptomenách), tak ani zďaleka toto nebol jediný únik dát, ktorý sme v kryptomenovom svete zažili. Iba nedávno mala s bezpečnosťou problém napríklad aj burza Coinbase. Viac ako 6 000 účtov na tejto burze bolo vybielených, čo sa pochopiteľne stretlo s množstvom neprieznivých komentárov na adresu tejto burzy od majiteľov daných účtov.

Skúsenosti s podobnými útokmi majú samozrejme aj iné kryptomenové spoločnosti ako napríklad BitMEX či Celsius. A to samozrejme ani nehovoríme o hackoch, kedy boli odcudzené kryptomeny z búrz. Takúto skúsenosť má už takmer každá popredná kryptomenová burza vrátane búrz ako Binance či Kucoin.

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...