KRYPTO podľa indexu Fear & Greed Index sa nachádza v najnižších hodnotách! PREČO?

08.07.2024

Extrémny Strach Pohlcuje Kryptotrh

V dramatickom zvrate sa široko sledovaný Index Strachu a Chamtivosti pre kryptomeny prepadol na svoju najnižšiu úroveň od začiatku januára 2023. Tento náhly pokles prichádza po tom, čo index v marci dosiahol extrémne úrovne chamtivosti, keď sa kryptotrh blížil k svojmu miestnemu vrcholu. Index, ktorý sa pohybuje od 0 (extrémny strach) do 100 (extrémna chamtivosť), teraz klesol na 29, čo odráža hlboký strach medzi investormi.

Vládne Zabavenia a Reakcie Trhu

Významným faktorom za týmto poklesom je predajný tlak z zabavených Bitcoinov nemeckou a americkou vládou, ako aj refundácie pre užívateľov Mt. Gox. Rachel Lin, generálna riaditeľka a spoluzakladateľka SynFutures, poukázala na to, že nemecká vláda drží približne 2,2 miliardy dolárov v BTC, zatiaľ čo americká vláda má viac ako 12 miliárd. Navyše, majetok Mt. Gox drží viac ako 8 miliárd aktív, ktoré sa začali vracať investorom.

"Predajný tlak pravdepodobne v krátkodobom horizonte nepoľaví," uviedla Lin. Trh sa pripravuje na ďalšie poklesy, keď užívatelia Mt. Gox začnú odpredávať svoje tokeny. Napriek tomu existuje možnosť odrazu, ak bude predajný tlak nižší, než sa očakávalo.

Projekcie Ceny Bitcoinu

Súčasná trhová nálada odráža koniec krypto zimy v roku 2022, keď sa Bitcoin obchodoval okolo 17 000 USD. Nedávny prepad Bitcoinu pod 54 000 USD viedol k širšiemu poklesu na trhu digitálnych aktív. Od vrcholu v marci Bitcoin a Ethereum klesli o 25%-30%, zatiaľ čo hlavné altcoiny klesli približne o 50% a menšie tokeny utrpeli ešte väčšie straty.

Markus Thielen, zakladateľ 10x Research, upravil svoju cieľovú cenu Bitcoinu z 55 000 USD na 50 000 USD. Uviedol, že august a september sú historicky náročné mesiace pre Bitcoin. Na druhej strane však poznamenal, že zníženie úrokových sadzieb Federálnou rezervou v septembri by mohlo potenciálne spustiť rally.

Index Strachu a Chamtivosti pre kryptomeny, vytvorený spoločnosťou Alternative.me, slúži ako kontrarárny ukazovateľ na nákup a predaj. Hoci extrémne úrovne strachu môžu predstavovať príležitosti na nákup, realita je zložitejšia. Pred investičnými rozhodnutiami je potrebné zvážiť niekoľko faktorov.

Index v marci výrazne signalizoval kontrarárny predaj, keď dosiahol 90, blízko vrcholu širšieho kryptotrhu v roku 2024 a historického maxima Bitcoinu okolo 73 500 USD. Odvtedy trh zaznamenal výrazný pokles.

Výhľad na Budúcnosť Trhu

Ako sa trh naviguje týmito turbulentnými časmi, smer Bitcoinu a iných kryptomien bude do veľkej miery závisieť od krokov veľkých držiteľov, vrátane vlád a užívateľov Mt. Gox. Existuje možnosť ďalších poklesov, ale aj potenciál na rally, ak sa trhové podmienky zmenia priaznivo.

"Trh očakáva, že väčšina užívateľov Mt. Gox odpredá svoje tokeny, ale môžeme vidieť odraz, ak bude predaj nižší, než sa očakávalo," dodala Lin. "Na druhej strane, ak bude dostatok predajov na zníženie ceny, môžeme čoskoro vidieť úroveň 50 000 USD."

Na záver, hoci Index Strachu a Chamtivosti pre kryptomeny naznačuje extrémny strach, signalizujúci potenciálne príležitosti na nákup, investori by mali zostať opatrní a zvážiť rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú súčasný trh. Nasledujúce mesiace budú kľúčové pri určovaní budúceho smeru Bitcoinu a širšieho kryptotrhu.