Krypto projekt Libra bola zničená regulátormi

20.02.2022

Dalo by sa povedať, že táto stránka zlomila krk celému projektu. Predstavitelia Facebooku boli podrobení dlhým výsluchom pred senátom USA a k plánu na vydanie vlastnej meny sa vyjadril aj vtedajší americký prezident Donald Trump. Ten Facebooku odkázal, že ak sa chcú stať bankou, tak musia požiadať o licenciu a následne sa riadiť všetkými príslušnými predpismi. Podobné vyhlásenia prichádzali aj z iných krajín sveta a francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyhlásil, že jeho krajina a celá Európa nebudú tolerovať nový projekt Facebooku, pretože ohrozuje menovú suverenitu štátov. Bank of England vydala varovanie, že na to, aby sa Libra stala v ich krajine legálnou, bude musieť spĺňať všetky potrebné štandardy tradičného bankového sveta.

Po prvotných problémoch prišla vlna odchodov spoločností z tohto projektu a opustili ho PayPal, Visa, Mastercard a tiež eBay. Situácia sa dokonca vyhrotila natoľko, že v Európe sa verejne hovorilo o možnosti prerušenia akéhokoľvek bankového kontaktu so spoločnosťou Facebook. Odpoveďou na problémy s regulátormi bol iba prechod na stablecoin, ktorý mal byť krytý národnými menami a následný marketingový ťah v podobe zmeny názvu na Diem. Tieto kroky nijak významne neprispeli k zlepšeniu situácie a rôzne komplikácie sa projektom Diem ťahali prakticky až do súčasnosti.


Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.