Krypto trh je plný volality

07.12.2021

Volatility aj vyšších objemov sme sa teda po dlhšom čase opäť dočkali, avšak tie nás aktuálne primárne ťahajú dole. Môžu za to ale aj negatívne správy, ktorých je v poslednom čase viac ako dosť. Tie sa takmer zaručene podpísali pod situáciu, akú vidíme teraz, ale takisto môžu mať vplyv aj na najbližšie dni. Na aké udalosti si tak treba dávať pozor?

Už dnes ráno sme vás informovali o tom, že čínsky developer Evergrande nie je ani z ďaleka z toho najhoršieho vonku. Práve naopak, sa zdá, že sa situácia ešte zhoršila. Podľa najnovšieho vyjadrenia, ktoré vyšlo iba cez víkend, nie je vôbec isté, či bude Evergrande schopný splácať svoje dlhy. Pokiaľ sa neistota okolo tejto obrovskej spoločnosti nezmení a Evergrande bude mať stále problémy, tak môže mať táto firma a jej prípadný bankrot masívny dopad na trhy nielen v Číne, ale takisto aj v USA, čo by sa určite prejavilo aj na kryptomenách.

Na nich sa môže prejaviť aj najbližšie stretnutie FEDu. Centrálna banka má mať míting 15.decembra, pričom nie je vôbec jasné, ako môže dopadnúť. Napriek tomu, že bolo po poslednom stretnutí FEDu naznačené, že sa plánuje začať na "krotení inflácie," aktuálny stav spojený s množstvom negatívnych faktorov (od spomínaného Evergrande až po Omikron), môže zahnať Jeroma Powella do kúta. Či príde ku opätovnému navýšeniu podpory pre trhy alebo sa naopak FED rozhodne ešte pritvrdiť nie je teraz vôbec jasné. Jasné je ale to, že si tento dátum určite treba zapísať, pretože môže vo veľkom ovplyvniť to, kam bude smerovať kryptomenový trh do konca roka.

Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť trh (a to nielen kryptomenový, ale všetky ostatné) je už spomínaný Omikron. Nový variant koronavírusu je stále veľkou neznámou a jeho dopad sa tak môže prejaviť v momente, kedy sa popredné farmaceutické spoločnosti či WHO (World Health Organisation) o tomto variante a jeho následkoch dozvedia viac.

Extrémne tlačenie peňazí bolo určite dôvodom, prečo sa dostali peniaze aj do projektov ako Dogecoin či Shiba Inu. Niekoľko rôznych stimulačných šekov, ktoré sme mohli vidieť napríklad v USA, pomohli k ročnému rastu príjmu domácnosti. To je vidno okrem USA napríklad aj v krajinách ako Kanada či G7 krajiny. Priemerná domácnosť si totižto v posledných...

Jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Nikto totižto nemôže s určitosťou vedieť, čo spôsobilo rast práve tohto prinajmenšom zaujímavého subsektora v kryptomenovom svete. Pokiaľ sa ale človek podrobne pozrie na to, čo sa v poslednom roku udialo, tak sa určite dajú nájsť dôvody či faktory, ktoré mohli rast memecoinov podporiť.

Posledný rok priniesol niekoľko trendov, ktoré sme mohli vidieť v kryptomenovom svete. Prvé mesiace sa svet sústredil najmä na decentralizované financie (DeFi). Následne bola počas leta pozornosť zameraná najmä na non-fungible tokens (NFT), aby sa po oznámení Marka Zuckerberga všetko zmenilo a ľudia sa začali pozerať len na metaverse.

Kryptomenová komunita si za posledný rok zvykla na to, že raz za čas nájde na Twitteri Elona Muska tweet, ktorý či už nápadne alebo menej nápadne shilluje projekty ako Dogecoin či Shiba Inu. Iba pred pár dňami sme napríklad videli na jeho profile tweet, ktorý hovoril o tom, že Tesla pracuje na merchi spojenom s Dogecoinom. Aj napriek tomu sa...

Skúseným používateľov navyše kryptomeny ponúkajú extrémne veľa možností, ako svoje prostriedky zhodnocovať v digitálnom svete. Môžu využívať trading, staking, mining a zapojiť sa do množstva ďalších príležitostí, ktoré toto odvetvie ponúka každému. Vo svete navyše vzniká množstvo nových kryptomenových projektov, pri ktorých v prípade ich úspechu...

Stellar je podobný ako väčšina decentralizovaných platobných technológií. Sieť funguje prostredníctvom decentralizovaných serverov s distribuovanou knihou, ktorá sa aktualizuje každých 2 až 5 sekúnd medzi všetkými uzlami. Najvýznamnejší rozlišovací faktor medzi Stellar a Bitcoinom je jeho konsenzus protokol.