Krypto trh je plný volality

07.12.2021

Volatility aj vyšších objemov sme sa teda po dlhšom čase opäť dočkali, avšak tie nás aktuálne primárne ťahajú dole. Môžu za to ale aj negatívne správy, ktorých je v poslednom čase viac ako dosť. Tie sa takmer zaručene podpísali pod situáciu, akú vidíme teraz, ale takisto môžu mať vplyv aj na najbližšie dni. Na aké udalosti si tak treba dávať pozor?

Už dnes ráno sme vás informovali o tom, že čínsky developer Evergrande nie je ani z ďaleka z toho najhoršieho vonku. Práve naopak, sa zdá, že sa situácia ešte zhoršila. Podľa najnovšieho vyjadrenia, ktoré vyšlo iba cez víkend, nie je vôbec isté, či bude Evergrande schopný splácať svoje dlhy. Pokiaľ sa neistota okolo tejto obrovskej spoločnosti nezmení a Evergrande bude mať stále problémy, tak môže mať táto firma a jej prípadný bankrot masívny dopad na trhy nielen v Číne, ale takisto aj v USA, čo by sa určite prejavilo aj na kryptomenách.

Na nich sa môže prejaviť aj najbližšie stretnutie FEDu. Centrálna banka má mať míting 15.decembra, pričom nie je vôbec jasné, ako môže dopadnúť. Napriek tomu, že bolo po poslednom stretnutí FEDu naznačené, že sa plánuje začať na "krotení inflácie," aktuálny stav spojený s množstvom negatívnych faktorov (od spomínaného Evergrande až po Omikron), môže zahnať Jeroma Powella do kúta. Či príde ku opätovnému navýšeniu podpory pre trhy alebo sa naopak FED rozhodne ešte pritvrdiť nie je teraz vôbec jasné. Jasné je ale to, že si tento dátum určite treba zapísať, pretože môže vo veľkom ovplyvniť to, kam bude smerovať kryptomenový trh do konca roka.

Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť trh (a to nielen kryptomenový, ale všetky ostatné) je už spomínaný Omikron. Nový variant koronavírusu je stále veľkou neznámou a jeho dopad sa tak môže prejaviť v momente, kedy sa popredné farmaceutické spoločnosti či WHO (World Health Organisation) o tomto variante a jeho následkoch dozvedia viac.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.