Kryptomena Bitcoin BTC

10.09.2019

Kryptomena Bitcoin BTC

Bitcoin je kryptomena ako žiadna iná. Internetová mena má mnoho nevýhod ale aj výhod. Výhody sa môžu stať rozhodujúce.

Bitcoin v skratke BTC je najznámejšia kryptomena. Táto open-source mena je plne decentralizovaná. Bitcoin založil v roku 2009 Satoshi Nakamoto, ktorého identita je doteraz neznáma.

Táto kryptomena začala byť populárna od roku 2011 keď ju začali odhaľovať na mnohých konferenciách po svete. V tom roku sa na trhu objavil aj prvý altcoin - Litecoin LTC a následne začali vznikať stovky ďalších kryptomien.

Veľka väčšina obchodov sa obstarávala na burze Mt.Gox a práve v tomto období sa prvykrát začalo hovoriť, že Bitcoin je mrtvý. Mt.Gox vyhlásil bankrat a bolo ukradnutých takmer 1 milión BTC. Problém nebol v Bitcoine ale zo zabezpečením burzy.

Ďalším veľkým medzníkov bol rok 2013, keď BTC dosiahol sumu 1 150 dolárov za 1 kus. Po značnom náraste nasledovala korekcia ktorá trvala 4 roky. Značný nárast hodnoty nastal v roku 2017 kde sa táto najznámejšia kryptomena dosiahla na cenovú úroveň až 19 700 USD, pričom celková kapitalizácia bola 330 milárd USD. Ďalšia výrazná korekcia začala v roku 2018.

Bitcoin stojí na troch základných pilieroch. Tými sú decentralizácia, blockchain a kryptografia. Bitcoin je decenralizovaná sieť počítačov do ktorej môže nazrieť každý. Cez web blockchain.info je môžné si prezrieť všetky transakcie v databáze.

V prípade odosielania transakcii je potrebné mať založenú peňaženku, ktorá má verejny a privátny kľuč. Veréjny vidia všetci a privátny je len váš, ktorý nemôže nikto vidieť.

Po odoslaní transakcie je potrebné transakciu overiť. To majú na starosti ťažiari. Po overení je transakcia odoslaná.

Bitcoin je vopred nastavený podľa stanovených pravidiel. Tu platí pravidlo, že BTC je obmedzené množstvo a to najviac 21 000 000 (aktuálne je vyťažených 17,4 milióna Bitcoinov). Celkové množstvo bude vyťažené v roku 2145. Ťažiari cez svoj hardware hľadajú číslo, podľa kryptografickych pravidiel. Po overení a nájdeni správneho čísla sa vyťaží určitý blok. Tento proces je veľmi náročny na výpočtovu silu.

BTC je možné mať zabezpečené na paper wallets, bitcoin trezore, ledgeri, burze alebo na rôznych peňaženkách.

Nákup Bitcoinu - zmenárne Coinbase, burzy- Coinbase, Poloniex, Bitcoinmaty.

Bitcoin začal revolúciu, ktorá je ešte stále na začiatku.