Kryptomena Polkadot, krátke info o nej

24.09.2021
Vo svete kryptomien, ktorému vládne Bitcoin a Ethereum, sa často rôzne zaujímavé projekty odsúvajú na druhú koľaj. Záujem nováčikov je zase nasmerovaný na kryptomeny, ktorých cena raketovo rastie a takmer nikomu sa nechce študovať zložitejšie ekosystémy. Práve tie však do krypta prinášajú najväčšiu hodnotu a za jeden z nich sa dá určite považovať aj Polkadot.

 Všetci vieme, že Bitcoin nie je úplne dokonalý a čelí najmä problémom, ktoré sa týkajú škálovateľnosti. Práve táto skutočnosť otvorila brány blockchainu Ethereum. Ten priniesol omnoho flexibilnejšiu sieť podporujúcu smart kontrakty, ktoré umožňujú fungovanie decentralizovaných aplikácií a tiež množstva nových projektov.

Za Polkadot stojí Gavin Wood, britský počítačový vedec a spoluzakladateľ Etherea. Sám označuje Polkadot ako odpoveď na Ethereum 2.0a pozornosť sústreďujú najmä na vytvorenie škálovateľnej heterogénnej siete. Švajčiarska organizácia Web3 Foundation, ktorá sieť prevádzkuje, popisuje Polkadot ako blockchain novej generácie. V roku 2020 odovzdali správu siete do rúk držiteľov DOT tokenov a podarilo sa im tak dosiahnuť jeden z cieľov - stať sa plne decentralizovanou platformou.