Kryptomeny sa v Rusku budú kontrolovať omnoho prísnejšie

25.08.2021

Na portáli, ktorý slúži na zverejňovanie právnych a legislatívnych informácií bolo uvedené nasledovné:

"Ministerstvo financií za účasti ministerstva práce a Ruskej banky by malo pripraviť návrhy na postup overovania správnosti a úplnosti informácií o vlastníctve digitálnych finančných aktív, iných digitálnych právach a digitálnej menách. Správu o výsledkoch exekutívy je potrebné predložiť do 15. novembra 2021."

Jednotliví účastníci tohto procesu dostali čas do 20. septembra 2023 a mali by preskúmať a zhrnúť prax pri poskytovaní informácií o vlastníctve digitálnych finančných aktív, iných digitálnych práv, digitálnych mien a kontrole nákladov na ich obstaranie.

Rusko zároveň rozširuje aj svoj regulačný rámec pre odvetvie kryptomien a okrem iného zahŕňa aj sledovanie Bitcoinu a ďalších kryptomien. Podľa Rosfinmonitoring, oficiálneho orgánu finančného monitorovania krajiny, budú krypto investori monitorovaní systémom, ktorý sleduje a analyzuje ich kroky. Technológia môže byť navyše schopná identifikovať jednotlivých používateľov kryptomien. Ruská centrálna banka tiež vyzvala kryptomenové burzy, aby zakázali ponúkanie kryptomien investorom. Tie sú podľa jej oficiálnych vyjadrení aj naďalej extrémne rizikovým aktívom a to najmä kvôli ich vysokej volatilite, obmedzenej likvidite, nedostatku transparentnosti a chýbajúcim právnym rámcom.