LYŽOVAČKA ako LUXUS? Podmienky a kvalita sa v posledných rokoch zhoršuje!

09.07.2024

Rok čo rok môžeme sledovať úbytok snehu aj na našich kopcoch. Tento problém sa už netýka len Slovenska, ale aj známych lyžiarskych destinácií ako Rakúsko. Vedci na prípade Austrálie vypočítali zásadný vplyv klimatických zmien na lyžiarske strediská.


Možno to znie exoticky, ale v Austrálii sa skutočne aktívne lyžuje. Tradícia tohto športu tam siaha až do druhej polovice devätnásteho storočia. Počas zimy na južnej pologuli sa lyžiari koncentrujú na kopcoch Austrálskych Álp a na vrcholoch ostrovného štátu Tasmánia.

Austrálskemu lyžiarskemu priemyslu, podobne ako v iných oblastiach sveta, hrozí výrazné skrátenie sezón. Podľa nových modelov organizácie Protect Our Winter in Australia a Austrálskej národnej univerzity by sa pri strednom scenári emisií skleníkových plynov priemerná sezóna všetkých lyžiarskych stredísk v Austrálii do roku 2050 skrátila až o neuveriteľných 44 dní .


Je teda lyžiarsky priemysel v podmienkach Slovenska z pohľadu vývoja klímy dlhodobo udržateľný? Z výsledkov ankety vyplýva, že väčšina ľudí si myslí, že nie. Až 87.1 % hlasujúcich verí, že lyžiarsky priemysel na Slovensku nie je udržateľný .