METAVERSE pomôže Facebooku?

30.10.2021

Facebook má pred sebou evidentne úplne novú etapu. Aj takúto správu sa snažil predstaviť Mark Zuckerberg, ktorý včera povedal, že Facebook zmení svoje meno na Meta. Rovnako zmení aj svoj ticker, pod ktorým sa bude obchodovať, a to na MVRS, k čomu má prísť dňa 1. decembra. Práve metaverse má byť podľa Zuckerberga aktuálnou prioritou pre túto spoločnosť, ktorá sa tak posunula z prístupu "Facebook first" na "Metaverse first."

Metaverse je stále pomerne nový koncept, aj napriek tomu, že prvé použitie tohto slova prišlo ešte v roku 1992 v románe Snow Crash od Neala Stephensona. Metaverse má predstavovať virtuálny svet, v ktorom používatelia medzi sebou interagujú prostredníctvom digitálnych avatarov. Tento zdieľaný online priestor môže byť použitý takmer na čokoľvek, od rôznych sociálnych interakcií, cez hry až po prácu.

Aj zmena mena či tickera tak má reflektovať zmenu priorít tejto spoločnosti, ktorá sa má vo veľkom zamerať práve na vývoj vlastného metaversu. Podľa Zuckerberga totižto názov Facebook už dostatočne nevystihoval to, čo má táto spoločnosť predstavovať a aké priority či hodnoty má zastávať.

"Dnes nás všetci vnímajú ako spoločnosť zameranú na sociálne médiá, ale v našej DNA sme spoločnosť, ktorá buduje technológie na spojenie ľudí a metaverse je ďalším prirodzeným vývojovým krokom tak, ako boli sociálne siete práve v čase, kedy sme začínali."

Aj to odznelo v oznámení, v ktorom Zuckerberg takisto povedal, že on sám vníma metaverse ako rovnako podstatný vývojový krok, akým bol mobilný internet. Už v pondelok, kedy Facebook zverejňoval svoje kvartálne výsledky, sa Mark Zuckerberg vyjadril, že táto spoločnosť plánuje do vývoju vlastného metaversu investovať viac ako 10 miliárd dolárov. Sám pritom ale vie, že špeciálna divízia a tím, ktorý sa tomuto projektu budú venovať, určite v najbližších rokoch nevykáže zisky.

To si uvedomuje aj šéf tejto divízie, Vishal Shah, ktorý povedal, že cieľom tohto projektu má byť prvotne vytvorenie spôsobov, pre tvorbu biznisu v metaverse pre čo najviac tvorcov, umelcov, vývojárov či podnikateľov. Na margo danej témy sa vyjadril nasledovne:

"V metaverse bude niekoľko odlišných druhov tvorcov. Tvorcovia, ktorí vytvárajú digitálne objekty, tvorcovia, ktorí ponúkajú služby či skúsenosti alebo tí, ktorí vytvárajú celé svety a rozhrania tak ako dnešní vývojári hier."

Asi najkontroverznejšou alebo minimálne najchaotickejšou časťou zákona je vyjadrenie o "zakázaní privátnych kryptomien." Nikde však ale nie je konkrétne napísané, čo privátne kryptomeny majú predstavovať. Či ide o anonymné kryptomeny ako Monero či Zcash, ktorým sa v kryptomenovej komunite často hovorí ako "privátnym kryptomenám." Alebo má ísť o...

Compound spája veriteľov a dlžníkov pomocou kombinácie inteligentných zmlúv fungujúcich na Ethereu a úroky platené v kryptomene.

Compound je systém fungujúci na Ethereu, ktorého cieľom je podnietiť distribuovanú sieť počítačov k prevádzke tradičného peňažného trhu.
Jeden z protokolov decentralizovaných financií (DeFi), využíva na poskytovanie tejto služby viacero kryptomenových aktív, čo umožňuje poskytovať pôžičky bez finančného sprostredkovateľa, akým je napríklad banka.
...

Aj napriek pozitívnym vyjadreniam zakladateľa a CEO najznámejšej indickej kryptomenovej burzy, kritikov na daný návrh zákona sa nájde dosť. A to dokonca aj z vlastných radov. Napríklad Priyanka Chaturverdi, indická politička, povedala, že tento krok môže byť pre Indiu hotovou katastrofou. Podľa jej slov by sa tak stalo najmä kvôli tomu, že by sa...

A opäť tu máme túto tému. O zákaze kryptomien v Indii sa hovorí už takmer celý rok, avšak ku žiadnym konkrétnym krokom ešte zatiaľ nedošlo a to aj napriek tomu, že to dlho vyzeralo, že táto situácia v daný "ban" už povedie. To sa ale naopak nestalo, no a keďže sa návrh zákona s názvom "The Cryptocurrency and Regulation...