METAVERSE pomôže Facebooku?

30.10.2021

Facebook má pred sebou evidentne úplne novú etapu. Aj takúto správu sa snažil predstaviť Mark Zuckerberg, ktorý včera povedal, že Facebook zmení svoje meno na Meta. Rovnako zmení aj svoj ticker, pod ktorým sa bude obchodovať, a to na MVRS, k čomu má prísť dňa 1. decembra. Práve metaverse má byť podľa Zuckerberga aktuálnou prioritou pre túto spoločnosť, ktorá sa tak posunula z prístupu "Facebook first" na "Metaverse first."

Metaverse je stále pomerne nový koncept, aj napriek tomu, že prvé použitie tohto slova prišlo ešte v roku 1992 v románe Snow Crash od Neala Stephensona. Metaverse má predstavovať virtuálny svet, v ktorom používatelia medzi sebou interagujú prostredníctvom digitálnych avatarov. Tento zdieľaný online priestor môže byť použitý takmer na čokoľvek, od rôznych sociálnych interakcií, cez hry až po prácu.

Aj zmena mena či tickera tak má reflektovať zmenu priorít tejto spoločnosti, ktorá sa má vo veľkom zamerať práve na vývoj vlastného metaversu. Podľa Zuckerberga totižto názov Facebook už dostatočne nevystihoval to, čo má táto spoločnosť predstavovať a aké priority či hodnoty má zastávať.

"Dnes nás všetci vnímajú ako spoločnosť zameranú na sociálne médiá, ale v našej DNA sme spoločnosť, ktorá buduje technológie na spojenie ľudí a metaverse je ďalším prirodzeným vývojovým krokom tak, ako boli sociálne siete práve v čase, kedy sme začínali."

Aj to odznelo v oznámení, v ktorom Zuckerberg takisto povedal, že on sám vníma metaverse ako rovnako podstatný vývojový krok, akým bol mobilný internet. Už v pondelok, kedy Facebook zverejňoval svoje kvartálne výsledky, sa Mark Zuckerberg vyjadril, že táto spoločnosť plánuje do vývoju vlastného metaversu investovať viac ako 10 miliárd dolárov. Sám pritom ale vie, že špeciálna divízia a tím, ktorý sa tomuto projektu budú venovať, určite v najbližších rokoch nevykáže zisky.

To si uvedomuje aj šéf tejto divízie, Vishal Shah, ktorý povedal, že cieľom tohto projektu má byť prvotne vytvorenie spôsobov, pre tvorbu biznisu v metaverse pre čo najviac tvorcov, umelcov, vývojárov či podnikateľov. Na margo danej témy sa vyjadril nasledovne:

"V metaverse bude niekoľko odlišných druhov tvorcov. Tvorcovia, ktorí vytvárajú digitálne objekty, tvorcovia, ktorí ponúkajú služby či skúsenosti alebo tí, ktorí vytvárajú celé svety a rozhrania tak ako dnešní vývojári hier."

Podľa spoločnosti Nansen, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, aktuálne uvádza, že 55% celkového množstva kryptomeny Ethereum (ETH) je na kryptomenových burzách Coinbase a Binance. Graf zverejnený touto spoločnosťou zaoberajúcou sa analýzou blockchainu ukazuje, že 35 % množstva kryptomeny Ethereum je zakotvených na burze Coinbase, zatiaľ čo 20 %...

Posledný týždeň sa niektorím Kryptomenám darilo, ďalším nie. Tu je rebríček TOP kryptomenien ktoré klesali alebo rástli za posledný týždeň:
1.💰 Bitcoin : 3.51%
2.💰 ETH : -0.62%
3.💰 BNB : 6.26%
4.💰XRP : 2.49%
5.💰 Cardano : 6.20%
6.💰 Doge : 5.84%
7.💰Polygon : 18.42%
8.💰Solana : 5.60%
9.💰Polkadot : 5.86%...

V poslednej dobe zažívame mnohé situácie napríklad ako je vysoká inflácia, európska kríza, problémy s dodávateľským reťazcom no celkový počet vlastníkov kryptomien sa zvýšil v roku 2022 o 39 % z 306 miliónov na 425 000 000 majiteľov.