Môže sa stať spoločnosť Evergrande novým Lehman Brothers 2.0 ?

23.09.2021
Veľkosť tejto spoločnosti a rovnako aj jej dlhu, či jeho štruktúra spôsobuje to, že niekoľko analytikov už prirovnalo Evergrande ku banke spojenej s Finančnou krízou 2008 - 2009 -Lehman Brothers. Pokiaľ by tak nedošlo ku podpore zo strany Pekingu, je možné, že dopad krachu takto veľkej inštitúcie by výrazne pocítila aj Európa či Amerika.

 Na teraz je ale určite ešte skoro hovoriť, keďže sa na vyjadrenie Pekingu zatiaľ iba čaká. Reakcia vlády či centrálnej banky bude ale kľúčová v tom, či sa situácia na trhu ukľudní alebo naopak ešte zhorší. Zaujímavé je ale napríklad to, že hlavné problémy tejto spoločnosti boli zverejnené 15.septembra 2021, čo je presne 13 rokov od momentu, kedy skrachovala banka Lehman Brothers.

Tá mala dlh až vo výške 613 miliárd dolárov a množstvo expertov označuje práve skolabovanie tejto inštitúcie za príchod Finančnej krízy 2008 - 2009. Podľa odhadov bolo následne počas danej krízy stratených celkovo až 10 biliónov dolárov prostredníctvom celosvetového ekonomického kolapsu, čo by sa pravdepodobne pri dnešnej situácii na trhoch dalo považovať za úspech, keďže problém tohto systému siaha oveľa ďalej ako iba ku jednej inštitúcii.