Môžu vlády zakázať Bitcoin?

16.09.2021

Minulý týždeň vo štvrtok sa Michael Burry rozhodol svojich followerov na Twitteri informovať o svojich názoroch na tému inflácie, stimulov, fiat mien či Bitcoinu. Jeho témou číslo jedna bola "príprava na infláciu," ktorá sa má čoskoro začať odzrkadľovať v ekonomike na bežných potravinách či službách. Hlavným dôvodom je podľa Michaela Burryho (a takisto viacerých finančných analytikov) extrémna výška stimulov, ktoré sa majú udiať aj tento rok.

"Počas inflačnej krízy sa vlády pokúsia zničiť konkurenciu pre svoje meny. #BTC #zlato"

Tak znel jeden z jeho tweetov, z ktorého jasne vyplýva, že podľa Michaela Burryho sa vlády v prípade núdze pokúsia obmedziť alternatívne finančné nástroje, medzi ktorými má byť aj Bitcoin. Konkrétne mal na mysli americkú vládu, ktorá sa podľa neho pokúsi spraviť všetko preto, aby nielenže neumožnila priveľkú infláciu, ale takisto aby aj naďalej udržala dolár ako hlavnú svetovú rezervnú menu. Jeho osobný názor na Bitcoin je ale iný.

"Nemám problém s Bitcoinom. Avšak myslím si, že z dlhodobého hľadiska majú decentralizované kryptomeny veľmi chabú budúcnosť najmä vo svete centralizovaných a agresívnych vlád, ktoré spravia všetko preto, aby udržali svoje meny v monopole. V krátkodobom horizonte je však možné všetko, čo je dôvodom, prečo neshortujem Bitcoin."

Ohľadom budúcnosti BTC tak Michael Burry nie je pravdepodobne veľmi optimistický. Ale samozrejme, že aj pri ňom platí, že nie každý jeho obchod či názor sa úplne podarí.