NVIDIA sa stala vďaka AI Najkapitalizovanejšia firma s hodnotou cez 2 bilióny dolárov

25.06.2024

Nvidia, gigant v oblasti grafického spracovania a umelej inteligencie, poskytuje približne 80 % čipov umelej inteligencie používaných v špičkových dátových centrách.

Nvidia prekonala Microsoft a Apple a stala sa najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete.

Grafický a AI čipový gigant má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 3,34 bilióna dolárov, čo je mierne nad Microsoftom s 3,32 bilióna dolárov a Apple s 3,29 bilióna dolárov.

Akcie Nvidia sa v súčasnosti obchodujú okolo 135 dolárov po rozdelení akcií 10 ku 1, ktoré nadobudlo účinnosť začiatkom júna. Pred rozdelením sa akcie Nvidia obchodovali okolo 1 200 dolárov.


Spoločnosť bola založená v roku 1991 ako herná spoločnosť zameraná na výrobu grafických kariet pre vysokovýkonné videohry. Dnes je Nvidia zameraná na budovanie technologických základov pre éru umelej inteligencie.

Nárast dopytu po GPU

Spoločnosť zaznamenala zvýšený dopyt po svojich grafických procesoroch počas éry ťaženia kryptomien pomocou GPU, ktorá začala okolo roku 2010 a skončila s príchodom aplikačne špecifických integrovaných obvodov (ASIC) pre ťaženie kryptomien typu proof-of-work.

Preteky v oblasti umelej inteligencie

Silné grafické procesory Nvidia sa stali preferovanou voľbou pre priemyselných gigantov ako OpenAI, Google, Amazon a dokonca aj Microsoft, keďže sa snažia vyvíjať svoje systémy a infraštruktúru umelej inteligencie.

Spoločnosť oznámila silné výsledky za prvý štvrťrok, pričom zaznamenala príjmy vo výške 26 miliárd dolárov za obchodný štvrťrok. Konkrétne, Nvidia vygenerovala 22,6 miliardy dolárov z príjmov v oblasti dátových centier v prvom štvrťroku.

Výsledky viedli zakladateľa a generálneho riaditeľa Nvidia, Jensena Huanga, k potvrdeniu, že spoločnosť bude každoročne vydávať nové čipsety umelej inteligencie ako súčasť toho, čo generálny riaditeľ označil za modernú priemyselnú revolúciu, ktorá ovplyvní všetky sektory globálnej ekonomiky.

Predtým bola Nvidia zaviazaná vydávať nové verzie svojich špičkových mikroprocesorov každé dva roky. Architektúra Ampere debutovala v roku 2020, Hopper bola uvedená na trh v roku 2022 a architektúra Blackwell bola vydaná v roku 2024.

Nvidia je teraz na vrchole svetového trhu ako najhodnotnejšia verejne obchodovaná spoločnosť. Jej neustály vývoj a inovácia v oblasti grafického spracovania a umelej inteligencie jej zabezpečili vedúce postavenie v technologickom priemysle, čím nastavili nový štandard pre budúcnosť.