Od novej zmeny v Ethereum ekosystéme očakávajú používatelia zmeny v cene transakcií

20.09.2021
Jedná sa o jednu z najväčších zmien tohto blockchainu od jeho vzniku a bola súčasťou väčšej aktualizácie s označením London. Všetko bolo navrhnuté tak, aby používatelia nemuseli za svoje transakcie platiť zbytočne veľa. Môžeme povedať, že vízia bola naplnená, ale mnoho používateľov by určite oponovalo argumentom, že poplatky v poslednom čase aj naďalej extrémne kolísajú a počas niektorých dní siahali opäť do závratných výšok. 

EIP-1559 totiž jednoducho nerieši situáciu, pri ktorej je na blockchaine Ethereum skutočne veľký dopyt po čo najrýchlejšom spracovávaní transakcií. Ten vytvára najmä obrovský ošiaľ okolo NFT a samozrejme aj extrémne rýchlo rastúce odvetvie decentralizovaných financií - DeFi. Na rozumnú úroveň poplatkov si tak v poslednom období musia používatelia, ktorí sa s transakciou veľmi neponáhľajú, jednoducho počkať. V jednoduchosti si to môžeme predstaviť tak, že ak by sa dané množstvo transakcií rozdelilo rovnomerne v čase, pravdepodobne by sme neboli z pohľadu výšky poplatkov svedkami žiadnych zásadných problémov.

Napríklad DeFi obchodníci, ktorí v tomto priestore používajú platformy pre požičiavanie financií, alebo obchodujú na decentralizovaných burzách, často potrebujú, aby ich transakcie boli spracované okamžite a mohli tak využiť akúkoľvek aktuálnu príležitosť. Rovnako, ak sa niekto pokúša kúpiť NFT, ktoré predstavuje digitalizované vlastníctvo, chce zabezpečiť, aby jeho ponuka bola spracovaná pred skončením predaja danej položky.

EIP-1559 síce zabezpečil zníženie úrovne základných poplatkov, ale používatelia aj naďalej môžu ťažiarom "prihodiť" niečo navyše a zabezpečiť tak rýchlejšie spracovanie transakcie. Pri zvýšenom dopyte sa tak prakticky opäť prechádza do systému aukcie a práve to je moment, kedy poplatky extrémne rastú.