OlympusDao

19.12.2021

OlympusDAO je decentralizovaný protokol rezervnej meny, ktorý poháňa natívny token OHM.

Token OHM je krytý viacerými aktívami, ako sú stablecoiny DAI a FRAX. Keďže tieto digitálne aktíva podporujú token OHM, má vnútornú hodnotu, pod ktorú nemôže klesnúť. OlympusDAO vytvoril pseudo anonymný tím a je riadený komunitou pomocou modelu decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO).

OlympusDAO využíva aj hernú teoretickú mechaniku a ekonomické stimuly, ako je staking a bonding. Používatelia môžu uzamknúť tokeny OHM, aby získali viac tokenov OHM, ako formu pasívneho príjmu. Používatelia môžu tiež poskytnúť tokeny fondu likvidity (LP) alebo DAI k protokolu a na oplátku získať tokeny OHM.

Zámerom projektu je vytvoriť menový systém založený na blockchaine riadený hospodárskou politikou. Cieľom tohto systému je priniesť ekonomickú stabilitu a konzistentnosť do platformy a tokenu OHM prostredníctvom rastu a vytvárania bohatstva a, aby token OHM fungoval ako globálna rezervná mena, prostriedok výmeny a zúčtovacia jednotka. Držitelia tokenu OHM sa tiež môžu zúčastniť na správe protokolu hlasovaním o návrhoch na zmenu ekonomických parametrov platformy.

Extrémne tlačenie peňazí bolo určite dôvodom, prečo sa dostali peniaze aj do projektov ako Dogecoin či Shiba Inu. Niekoľko rôznych stimulačných šekov, ktoré sme mohli vidieť napríklad v USA, pomohli k ročnému rastu príjmu domácnosti. To je vidno okrem USA napríklad aj v krajinách ako Kanada či G7 krajiny. Priemerná domácnosť si totižto v posledných...

Jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Nikto totižto nemôže s určitosťou vedieť, čo spôsobilo rast práve tohto prinajmenšom zaujímavého subsektora v kryptomenovom svete. Pokiaľ sa ale človek podrobne pozrie na to, čo sa v poslednom roku udialo, tak sa určite dajú nájsť dôvody či faktory, ktoré mohli rast memecoinov podporiť.

Posledný rok priniesol niekoľko trendov, ktoré sme mohli vidieť v kryptomenovom svete. Prvé mesiace sa svet sústredil najmä na decentralizované financie (DeFi). Následne bola počas leta pozornosť zameraná najmä na non-fungible tokens (NFT), aby sa po oznámení Marka Zuckerberga všetko zmenilo a ľudia sa začali pozerať len na metaverse.

Kryptomenová komunita si za posledný rok zvykla na to, že raz za čas nájde na Twitteri Elona Muska tweet, ktorý či už nápadne alebo menej nápadne shilluje projekty ako Dogecoin či Shiba Inu. Iba pred pár dňami sme napríklad videli na jeho profile tweet, ktorý hovoril o tom, že Tesla pracuje na merchi spojenom s Dogecoinom. Aj napriek tomu sa...