Podľa skeptikov sú kryptomeny veľmi predražené a inflácia je len dočasná! Je to tak?

18.06.2021
Bank of America tento týždeň zverejnila výsledky svojho prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 4. do 10. júna a oslovili v ňom spolu 224 správcov fondov so správou aktív v hodnote 667 miliárd dolárov. Podľa zistení si až 81% oslovených myslí, že Bitcoin je iba bublina, ktorá jedného dňa určite praskne. Toto číslo navyše celkom zásadne stúplo z májových 75% a za pravdepodobnú príčinu je považovaný nedávny veľký prepad cien kryptomien 

Podľa prieskumu Bank of America sa 72% opýtaných správcov fondov domnieva, že aktuálny nárast inflácie je iba dočasný a ekonomiky sa s nim čoskoro vysporiadajú. Na opísanie hrozby inflácie pre americkú ekonomiku použil termín „prechodný“ aj predseda FEDu Jerome Powel. Inflácia v USA dosiahla v máji 5%, čo sa stalo prvýkrát od roku 1992. S podobnými vyjadreniami však nesúhlasí napríklad známy manažér hedžových fondov Paul Tudor Jones a CEO JPMorgan Jamie Dimon.

Bitcoin je často považovaný za hedž voči inflácii a mnoho kryptomenových analytikov pripisuje rast ceny BTC práve obavám zo stále rastúcej inflácie. Prieskum Bank of America by tak mohol naznačovať, že tieto obavy pomaly ustupujú. Či je to pri aktuálnej úrovni kvantitatívneho uvoľňovania nových peňazí do ekonomík po celom svete naozaj na mieste, necháme na vašom zvážení.

Prečítajte si tiež: Koľko prostriedkov by mohli v kryptomenách držať hedžové fondy?

23% správcov fondov si však myslí, že aktuálna vysoká úroveň inflácie bude trvalá a bojovať s ňou bude veľmi náročné. Ak sa týchto 23% nemýli, znamenalo by to, že Bitcoinu a ďalším relevantným kryptomenám sa bude v budúcnosti dariť a možno sa čoskoro pozrieme aj na nové ATH mnohých z nich.

Čo si o tom všetkom myslíte vy? Majú pravdu ľudia, ktorí dlhodobo profitujú zo súčasného nastavenia finančného systému, alebo ich oponenti, ktorí otvorili svoju myseľ a vidia, že finančný svet by mohol fungovať aj úplne inak? Dokedy vlastne budú schopní označovať trh s kryptomenami s hodnotou viac ako 1,5 bilióna dolárov, ktorému dôverujú milióny ľudí po celom svete označovať za bublinu?