Podvodov stále viac a viac narastá, avšak Kryptomeny za to nemôžu!

20.08.2021
Policajné orgány z celého sveta sú čoraz častejšie aktívne aj pri zaisťovaní kryptomien. Niektorí zločinci prechádzajú na prepracovanejšie metódy podvodov a prania špinavých peňazí, pričom si myslia, že kryptomeny a ich anonymita im umožnia, aby sa vyhli spravodlivosti.Anonymitu a medzinárodný charakter digitálnych mien využívajú aj pri obchodovaní s drogami, daňových podvodoch a financovaní terorizmu. Ako však vidíme aj na tomto prípade, nie je to vôbec tak jednoduché, ako si pravdepodobne predstavujú.

Minulý mesiac sa britskej polícii podaril ešte väčší zásah, pri ktorom zaistili kryptomeny v hodnote 134 miliónov dolárov. Všetky podobné udalosti využívajú predstavitelia štátov po celom svete a tvrdia, že práve tento typ kriminality by mali výrazne obmedzovať tvrdšie regulácie. Efektivita štátnych orgánov najmä pri ekonomickej trestnej činnosti je však viac než otázna. Stačí sa pozrieť na tradičné FIAT meny, ktoré sú pri páchaní zločinov omnoho využívanejším médiom. Úroveň ich regulácie je prakticky na najvyššej možnej úrovni a napriek tomu sú využívané pri trestnej činnosti aj naďalej a v obrovskom rozsahu.

Rovnako však nemôžeme viniť ani samotné kryptomeny a kriminálne živly si jednoducho vždy nájdu cestu, ako okrádať nevinných ľudí. Poškodených často spája najmä neznalosť trhu, na ktorý vstupujú a mnoho z nich sa nechá nalákať na vidinu veľkých ziskov. Pri väčšine podvodov by však úplne stačili základné vedomosti, alebo niekoľko desiatok minút, strávených pri overovaní informácií o spoločnosti, ktorá im niečo ponúka. Riešením tejto situácie tak určite nie je zákaz kryptomien a situáciu pravdepodobne nezmenia ani tvrdé regulácie. Najlepšou cestu je vzdelávanie ľudí a zvyšovanie úrovne finančnej gramotnosti, čo krypto komunita zdôrazňuje prakticky neustále.