POKLES Priemyselnej Produkcie v Česku bol najväčší za posledných 8 mesiacov

09.07.2024

Priemyselná produkcia v Českej republike zaznamenala v máji tretí po sebe idúci pokles, pričom tempo tohto poklesu bolo najvýraznejšie za posledných osem mesiacov. Tieto údaje zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ) a informovali o nich portál Novinky.

V medziročnom porovnaní klesla produkcia v českom priemysle o 3,2 %, čo je výraznejší pokles ako aprílových 0,4 %. Ekonómovia pritom očakávali pokles len o 0,6 %. Tento májový pokles je najvýraznejší od septembra minulého roka a podľa analytikov je šanca na rýchle zotavenie minimálna.

Z jednotlivých sektorov zaznamenal najvýraznejší pokles výrobný sektor, kde produkcia klesla o 4 %. Naopak, ťažobný sektor zaznamenal mierne zotavenie s nárastom produkcie o 0,3 %, pričom najpozitívnejší vývoj zaznamenal sektor utilít s nárastom produkcie o 7 %.

Priemyselná produkcia klesla aj v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď oproti aprílu zaznamenala pokles o 2,2 %.

"Ťažké časy v priemysle pokračujú. Medziročná štatistika bola síce v máji mierne skreslená zvýšenou porovnávacou základňou z minulého roka, to však predstavuje iba veľmi slabú útechu. Aj medzimesačne totiž zostáva v červených číslach 13 z 22 sledovaných spracovateľských odvetví, teda väčšina z nich, čo sa už na štatistické efekty hodiť nedá," povedal pre Novinky hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil.

Ešte horšie podľa Hradila vyznieva dlhodobé porovnanie. Ako povedal, výkon českého priemyslu je momentálne podobný tomu v apríli 2017, teda pred neuveriteľnými siedmimi rokmi.

Analytici varujú, že súčasný stav českého priemyslu môže mať dlhodobé negatívne dôsledky, ak sa nezavedú účinné opatrenia na podporu priemyselnej výroby a inovácie. "Ak nepríde k zásadným zmenám, môžeme očakávať pretrvávajúce problémy v mnohých odvetviach," dodal Hradil.

Priemyselná produkcia v Českej republike sa nachádza v kritickom bode, pričom májový pokles je najvýraznejší za posledných osem mesiacov. Bez zásadných opatrení a podpory zo strany vlády a priemyselných lídrov môže tento trend pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, čo by mohlo mať vážne dopady na celkovú ekonomiku krajiny.